Dolní komora italského parlamentu dnes drtivou většinou schválila úsporný rozpočet sestavený úřednickou vládou na příští rok. Premiér Mario Monti poté v souladu se svým předchozím slibem rezignoval společně se svým kabinetem.

Monti předal rezignační dopis prezidentovi Giorgiu Napolitanovi, který se v sobotu sejde s předsedy obou komor parlamentu. Prezident by pak měl zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit termín předčasných voleb. Hlasování by se mělo konat o posledním únorovém víkendu.

Rozpočet, který dnes podpořilo 309 poslanců a proti kterému se naopak postavilo 55 zákonodárců, má v příštím roce snížit rozpočtový deficit pod 1,8 procenta hrubého domácího produktu. Italský senát schválil rozpočet již ve čtvrtek večer.

V Itálii se nyní živě spekuluje o tom, zda se Monti pustí do politického boje a postaví se do čela pravice, která je podle průzkumů veřejného mínění značně oslabena. Její dosavadní hlavní představitel, dlouholetý expremiér Silvio Berlusconi stupňuje svoje útoky proti Montiho politice rozpočtových škrtů, která vedla hlavně ke zvýšení daní a zchudnutí většiny italské společnosti.

Monti ohlásil konec úřednické vlády začátkem prosince, kdy Berlusconiho strana Lid svobody bojkotovala hlasování o její důvěře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist