Americký prezident Barack Obama se rozhodl nominovat na ministra zahraničního věcí předsedu senátního výboru pro zahraniční vztahy Johna Kerryho. Informují o tom americká média, která se odvolávají na zdroj blízký vládě. Kerry by ve funkci nahradil současnou ministryni Hillary Clintonovou a obecně se předpokládá, že jeho jmenování nebude stát nic v cestě.

Zatím není jasné, kdy bude nominace oznámena. Televize ABC uvedla, že nominace se zatím oznamovat nebude, a to z několika důvodů. Jednak se prý musí celý proces nejprve dokončit a také je třeba brát ohledy na tragédii ve škole v Newtownu, kde zahynulo 28 lidí včetně střelce. Podle CNN by naopak nominace mohla být oznámena v nadcházejícím týdnu. Stejného názoru jako CNN je i deník The Washington Post.

Republikánský náhradník za Panettu

Clintonovou měla podle původních plánů nahradit velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová. Prezident ale ve čtvrtek oznámil, že Riceová ministryní zahraničí být nechce. Důvodem je silná vlna kritiky, která vůči ní zazněla ze strany republikánů po zářijovém útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází.

Další významnou změnou v americké vládě má být jmenování nového ministra obrany. Odcházejícího Leona Panettu by na tomto postu měl podle dosavadních předpokladů vystřídat bývalý republikánský senátor z Nebrasky Chuck Hagel.

 

Jmenování republikána do kabinetu demokratického prezidenta, nebo demokrata do republikánské administrativy není výjimečné. Například do loňského roku zastával post ministra obrany republikán Robert Gates, kterého do tohoto úřadu uvedl Obamův předchůdce George Bush. V Obamově kabinetu nyní jako ministr dopravy slouží republikán Ray LaHood.

Devětašedesátiletý Kerry je demokratickým senátorem za stát Massachusetts a v Senátu má silné vazby na demokraty i republikány. V roce 2004 kandidoval na prezidenta, voliči ale dali přednost tehdejšímu prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu, který mandát obhajoval. Clintonová už dříve oznámila, že na svou funkci hodlá rezignovat.

Obamovi spolupracovníci považují Kerryho za velkého odborníka v otázce zahraničních vztahů. Po 30 letech v senátorském křesle a jako předseda zahraničního výboru získal Obamovu důvěru. Hagel podobně jako Kerry platí podle DPA v zahraničních otázkách za pragmatika, jako Obama. Jedním z nejtěžších úkolů nových ministrů bude možnost vojenských zásahů proti Sýrii a Íránu a také stažení vojenských jednotek z nadále nestabilního Afghánistánu.

Kdo je John Kerry?

Datum a místo narození: 11. prosince 1943 v Auroře v Coloradu; díky zaměstnání otce v diplomacii prožil část dětství v internátní škole ve Švýcarsku, kde se naučil výborně francouzsky.

Vzdělání: politické vědy na Yaleově univerzitě (1966) a práva na Boston College

Současná funkce: senátor za stát Massachusetts (od ledna 1985) a předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy (od ledna 2009); Kerry je po téměř 30 letech v horní parlamentní komoře považován za odborníka na zahraniční vztahy.

Prezidentská kandidatura: v roce 2004 prohrál po velmi těsném finálním souboji s republikánem Georgem Bushem; o čtyři roky později nekandidoval, ale v primárkách podpořil pozdějšího vítěze Obamu; v letošní kampani prezidentovi rovněž pomáhal, Obama s Kerrym trénoval televizní debaty.

Předchozí kariéra: vojenská služba ve Vietnamu (1968 až 1969); po návratu do USA se ale postavil na druhou stranu a organizoval protestní pochody vietnamských veteránů; okresní prokurátor v Massachusetts; zástupce guvernéra Massachusetts (1983 až 1985)

Rodina: od roku 1995 podruhé ženatý s Teresou Heinzovou, dědičkou kečupového impéria; z prvního manželství má dvě dcery, dále pak tři nevlastní syny. Kerryho "urozený" původ pochází z matčiny větve Forbesů - sahá až k prvnímu guvernérovi státu Massachusetts Johnu Wintropovi. Po otcově linii se vine do rakousko-uherské monarchie. Kerryho dědeček Fritz Kohn se narodil v městečku Bennisch (nyní Horní Benešov na Bruntálsku), ve slezské části tehdejšího mocnářství.

Vlastním jménem John Forbes Kerry odkazuje svými iniciálami JFK ke svému vzoru, kterým je prezident John Fitzgerald Kennedy. Spojuje je příslušnost k demokratům či katolické vyznání.