Šok a hrůzu vyjádřili v pátek a v sobotu nejvyšší představitelé z celého světa nad masakrem, při němž osamělý střelec v americkém Newtownu zabil dvacet malých dětí, sedm dospělých a poté sám sebe. Jde o jednu z nejtragičtějších střeleb ve škole v amerických dějinách a zabitým dětem bylo podle dostupných zpráv od pěti do deseti let.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun napsal guvernérovi Connecticutu Danu Malloyovi, aby vyslovil "nejhlubší soustrast nad šokujícími vraždami". "Zaměřit se proti dětem je ohavné a nepředstavitelné," dodal a odsoudil "strašlivý" zločin.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová vyjádřila šok nad "tragickou střelbou" a předseda Evropské komise José Barroso mluvil o "hlubokém šoku a hrůze", když se dozvěděl o masakru na základní škole.

"Ta zpráva je prostě děsivá. Myšlenky a modlitby Kanaďanů jsou se studenty a rodinami, které zasáhlo toto nesmyslné násilí," uvedl kanadský premiér Stephen Harper.

Soustrast vyjádřila britská královna

"Byl jsem šokován a hluboce zarmoucen, když jsem se dozvěděl o té děsivé střelbě," řekl britský premiér David Cameron. "Mé myšlenky jsou se zraněnými a s těmi, kdo ztratili své milované," dodal.

Britská královna Alžběta II. poslala vzkaz americkému prezidentovi Baracku Obamovi, v němž uvedla, že ji zpráva o střelbě "hluboce šokovala a rozesmutnila".

Kondolence obětem a jejich příbuzným zaslal prostřednictvím poselství zaslaného Obamovi také francouzský prezident Francois Hollande. "Tato zpráva mě zděsila a já bych chtěl vyjádřit svůj hluboký šok," uvedl.

Australská premiérka Julia Gillardová prohlásila, že "Austrálie truchlí s Amerikou". "Stejně jako prezident Obama a Američané i my máme zlomená srdce. Sdílíme šok Ameriky nad tímto nesmyslným a nepochopitelným činem zla."

Austrálie zažila obdobnou tragédii v roce 1996, kdy ozbrojený muž začal střílet v jihoaustralském státě Tasmánie a zabil 35 lidí. Hromadná vražda vyvolala pozdvižení po celé zemi a přiměla vládu k přijetí přísných nových zákonů o držení zbraní včetně zákazu poloautomatických pušek.

V Japonsku, kde je držení zbraní přísně omezeno a k trestným činům spojených se střelnou zbraní dochází jen zřídka, místní televizní stanice zařadily zprávu o střelbě v USA na první místo, přestože už v neděli se v zemi konají parlamentní volby.

Útok na děti se odehrál ve stejný den i v Číně

Také v Číně se událost v Connecticutu rychle stala námětem číslo jedna pro diskuse na sociálních sítích a hlavní zprávou státní televize. Čína sama zažila řadu útoků ve školách během uplynulých let, ovšem útočníci obvykle používali nůž nebo jiné bodné a sečné zbraně.

Poslední útok se stal rovněž v pátek, kdy muž pobodal 22 dětí a jednoho dospělého před základní školou v centrální části země. Většina diskusí na čínském internetu se soustředila na snadný přístup Američanů ke zbraním, zatímco v Číně je jejich prodej přísně kontrolován a na některých místech se nesmějí prodávat dokonce ani nože. V amerických školách v současnosti studuje více než sto tisíc Číňanů, a proto byl v diskusích znatelný i soucit a sdílení smutku s rodinami obětí.

Odsouzení masakru a kondolence rodinám obětí přišla dokonce z Íránu, který patří mezi nejzavilejší nepřátele Spojených států. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí odsoudil "masakr amerických dětí a vyjádřil soustrast a politování rodinám obětí".

Írán a USA nemají diplomatické vztahy už více než 30 let. Washington pravidelně obviňuje Írán, že podporuje teroristické skupiny, zatímco Teherán odsuzuje vojenskou přítomnost a akce americké armády v zemích regionu, jako je Irák či Afghánistán.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist