Dvorní šašek Václava Klause, tak nazval německý deník Die Welt svůj dnešní příspěvek o vicekancléři Petru Hájkovi a jeho kontroverzních názorech, které Hájek prezentuje ve své poslední knize.

"Češi, kteří dosud neměli nápad na vhodný vánoční dárek, si mohou oddechnout. Prezident Václav Klaus jim pomohl a vřele jim doporučil novou knihu svého vicekancléře Petra Hájka," připomíná Die Welt podporu, které se publikaci nazvané Smrt v sametu dostalo od hlavy státu, a z prezidentova vyjádření i cituje.

List zmiňuje některé z kontroverzních pasáží, v nichž Hájek nazývá Klausova předchůdce Václava Havla "služebníkem Satana", jenž se stal "nástrojem sil lži a nenávisti", a odsuzuje lisabonskou smlouvu Evropské unie jako "ústavu nového vězení národů" a "Satanovo dílo".

Aby Němcům ještě více přiblížil názory někdejšího novináře a později Klausova mluvčího, přidává Die Welt také starší Hájkovy sporné výroky, jimiž mimo jiné zpochybnil existenci teroristy Usámy bin Ládina.

"Pro žurnalisty se Hájek už dávno proměnil v Klausova 'dvorního šaška'. Funkční období obou končí na začátku příštího roku. Pak bude mít Hájek ještě více času na psaní," uzavírá Die Welt.