Premiér afrického Mali Cheick Modibo Diarra v televizi oznámil demisi své vlády několik hodin poté, co jej zadrželi vojáci. Podle nich chtěl uprchnout do Francie. Mluvčí vojáků odmítl, že by šlo o puč. Diarra však podle něj brzdil stabilizaci země.
Zatčení Diarry přikázal podle agentury AFP vůdce předchozího březnového pokusu o převrat, kapitán Amadou Haya Sanogo. Diarra byl zadržen ve svém bydlišti v maliské metropoli Bamaku.
"Vy muži a ženy, kteří máte obavy z budoucnosti naší země, doufáte v mír. Proto já, Cheikh Modibo Diarra, podávám demisi spolu s celou vládou," oznámil Diarra bez dalšího vysvětlení.
"Chtěl opustit zemi a podněcovat nepokoje," vysvětlil podle agentury AP Bakary Mariko, mluvčí skupiny vojáků, která se už v březnu pokusila uchvátit moc.
"Země je v krizi, ale on blokuje instituce," řekl podle agentury Reuters Bakary Mariko, mluvčí skupiny vojáků, která se už v březnu pokusila uchvátit moc. "Toto není puč. Prezident je stále ve funkci, ale premiér už nepůsobil ve prospěch zájmů země," dodal mluvčí vojáků.
Al-Káidu z Mali vyžene africká armáda. USA, Francie a Británie ji vycvičí a zaplatí - čtěte ZDE
Islamisté v Mali zakázali hudbu. Místo nositelů Grammy Tinariwen dávají přednost Koránu - čtěte ZDE
Ministerského předsedu zadržela dvacítka vojáků, kteří přišli z posádkového města a základny bývalých pučistů Kati, řekl AFP zdroj z okolí premiéra. "Řekli mu, že jim zatčení přikázal kapitán Sanogo," potvrdil zdroj. Podle informací agentury AP byl Diarra odvezen do kasáren v Kati, které je nedaleko maliské metropole.
Diarra se podle některých zdrojů už připravoval k odletu do Paříže a jeho letoun už byl připraven na letišti. Není jasné, zda byla cesta plánovaná, nebo zda premiér chtěl uniknout hrozícímu zatčení.
Na letiště podle policejního zdroje vnikli ve snaze zabránit odletu členové radikálního občanského hnutí Yerewoloton, které zřejmě podporuje junta.
Sever chudé západoafrické země po nedotaženém jarním vojenském puči ovládli islamisté, kteří využili mocenského vakua. Diarra minulý týden svolal demonstraci vyzývající OSN k rezoluci na podporu chystané mezinárodní intervenci na osvobození severního Mali od islamistů. Vůdce pučistů přitom podle všeho nechce cizí vojáky v Mali, protože se obává, že by to oslabilo jeho moc.
Cheick Modibo Diarra, bývalý vědec pracující pro NASA a šéf Microsoftu pro Afriku, byl v dubnu jmenován prozatímním premiérem s úkolem obnovit občanskou vládu po pokusu o převrat. Tři klíčová ministerstva - obrany, vnitra a územní správy - však byla svěřena důstojníkům, kteří mají blízko k březnovým pučistům. Ačkoli moc byla formálně vrácena civilistům, vojáci si udrželi značný vliv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist