Jako na příchod Nového roku čekaly v ulicích Seattlu stovky lidí. Tentokrát ale obyvatelé města neodpálili silvestrovský ohňostroj, ale ubalené cigarety s marihuanou.

Oslavili tak konec zákazu držení marihuany ve státě Washington, který zrušili v listopadovém referendu. Od čtvrtka mohou pro rekreační účely držet až 30 gramů sušených květů konopí.

Washington se tak stal prvním státem americké unie, který umožňuje dospělým vlastnit menší množství marihuany pro osobní potřebu. Lidé ji ale nesmějí kouřit na veřejnosti, jinak jim hrozí pokuta. Někteří tak zákaz hned po půlnoci, kdy začal zákon platit, porušili. Policie ovšem byla pro tentokrát tolerantní.

"Je to velký den. Celé životy jsme žili pod železnou oponou prohibice," řekla seattleské televizní stanici KIRO-TV Vivian McPeaková, která je ředitelkou každoročního marihuanového festivalu Hempfest, pořádaného ve městě.

"Celý svět je svědkem toho, že prohibice dostala zásadní úder," dodala.

Na konec zákazu držení marihuany se v Seattlu těšily stovky lidí. Podobně jako při čekání na příchod nového roku pak přítomní odpočítávali poslední okamžiky do půlnoci. Pak začali všichni jásat a naráz si zapálili. Ubalené cigarety s marihuanou lidé nabízeli i televizním štábům a slastně vyfukovali kouř do televizních kamer.

"Připadám si jako dítě v cukrárně," vykřikoval Darby Hageman, který se jako dobrovolník podílí na pořádání Hempfestu. "Začíná to být skutečnost," dodal. Stejně jako další oslavující se nemusel bát pokuty. Seattleská policie nad porušováním zákazu kouření na veřejnosti přimhouřila oči.

Policie: Zodpovědně se zhulte, ale doma

V dohledné době na tom nechce nic měnit. Policisté budou spíše lidem doporučovat, aby nekouřili na veřejnosti a holdovali marihuaně raději doma.

"Policie se domnívá, že podle nového zákona našeho státu se člověk v soukromí svého domova může zodpovědně zhulit, objednat si pizzu a vychutnávat si maraton filmů ze série Pán prstenů, pokud se mu chce," uvedl policejní mluvčí Johan Spangenthal-Lee.

Spolu se státem Washington, který se nachází na severozápadě země, si nedávno legalizaci marihuany odhlasovalo i Colorado. Nový zákon tam začne platit od 5. ledna příštího roku.

Ve státě Washington smějí lidé pro vlastní potřebu vlastnit asi 30 gramů marihuany. Stejné množství povolí i Colorado. Je to zhruba dvojnásobek množství, které v Česku od roku 2010 představuje hranici mezi přestupkem a trestným činem.

Pro FBI je marihuana stále mimo zákon

Z pohledu amerických federálních zákonů ale marihuana nadále zůstává ilegální. Federální agenti tak za její držení nadále mohou zatýkat lidi. Marihuana také ani ve státě Washington nesmí do federálních budov, na vojenské základny či do národních parků.

Jednotlivé americké státy začaly stavět marihuanu mimo zákon od začátku minulého století. Na federální úrovni ji definitivně zakázal zákon z roku 1937. V posledních letech se ale postoj k této droze mění, když ji stále více států povoluje užívat ze zdravotních důvodů. V praxi se to přibližuje legalizaci, protože získat předpis od lékaře často není nijak těžké.