V Austrálii nově platí zákon, který nařizuje výrobcům používat jednotné obaly. Na krabičkách v olivově zelené barvě nesmí být výrazné logo výrobce ani reklamní texty. Namísto toho musí velkou část pokrývat varování před zdravotními následky kouření a také velmi explicitní fotografie těžkých nemocí.

Právě ty mají odpuzovat Australany oddávající se cigaretovému zlozvyku. Na nich jsou k vidění třeba pacienti s rakovinou ústní dutiny, s prsty u nohy postiženými snětí či nedonošené novorozeně.

Australští trafikanti už vypozorovali, že citlivější povahy si začaly vybírat krabičky s co nejméně šokujícími fotografiemi. Žádají třeba balení s obrázkem ruky zamačkávající nedopalek, který vypadá poměrně neškodně. Nebo si kupují plastové obaly, do kterých krabičky zasunou, aby obrázky nebyly vidět.

"Některým zákazníkům je úplně jedno, co na tom obrázku je," tvrdí Sanjid Amatya, prodavač v jedné z trafik v Sydney. "Jiní si ale stěžují: Proč jen ty obrázky změnili? Je to naprosto příšerné."

"Ty obrázky mají být znepokojivé a provokující. Jestli odradí jen jediné dítě od kouření, pak to i s těmi všemi pohoršenými kuřáky stojí za to," řekl AFP Stafford Sanders z australské protikuřácké ligy ASH.

Austrálie má jedny z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů na světě, a chce do roku 2018 snížit počet kuřáků ze zhruba 15 procent populace na deset procent. Zdravotnické úřady uvádějí, že každoročně umírá na nemoci spojené s kouřením na 15 000 Australanů. To stojí státní pokladnu ročně v přepočtu asi 30 miliard australských dolarů (608 miliard korun).

U nás by stačila vyhláška ministerstva, tvrdí Boris Šťastný

Podle odbornice na léčbu závislostí Evy Králíkové je úprava krabiček vedle cenové politiky cestou, jak počet kuřáků snížit. Účinné je podle ní už i jen jednotné balení cigaret, kdy všechny značky mají stejnou krabičku a jejich názvy jsou vyvedeny stejným písmem a barvou, což potlačuje image značek.

Australský model se zamlouvá například i ČSSD. Podle předsedy Bohuslava Sobotky vytvoří pracovní skupinu, která prozkoumá, zda a jak rychle by se dal zavést v ČR.

Známý bojovník proti kouření poslanec ODS Boris Šťastný řekl, že na podobné opatření, jako mají v Austrálii, by stačila vyhláška ministerstva zemědělství. Nový zákon, který má zakázat kouření v restauracích, nyní ještě upravuje ministerstvo zdravotnictví, vzhled cigaretových krabiček ale neřeší.