Americké vozítko Curiosity dokončilo první analýzu vzorků půdy Marsu a nenašlo žádné stopy organického materiálu. Ve čtvrtek to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

O možném organickém nálezu se spekuluje od minulého týdne, kdy vědecký šéf mise John Grotzinger hovořil o "historickém objevu". Oficiální výsledky NASA představí příští týden na konferenci Americké geofyzikální unie.

"Fámy a spekulace, že mise učinila významné objevy, jsou v této rané fázi nesprávné," uvedla NASA v prohlášení. "V této etapě zařízení vozítka nezjistilo žádný konečný důkaz o organických látkách na Marsu."

Robotická sonda Curiosity prozatím nalezla důkazy o dávných říčních korytech, sledovala písečnou bouři a analyzovala první vzorek půdy. Výsledky NASA oznámí příští týden na geofyzikální konferenci v San Francisku.

Ve středu Charles Elachi, šéf kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory (JPL), které misi Curiosity řídí, během konference na římské univerzitě La Sapienza prohlásil, že oním zlomovým objevem by mohl být nález jednoduchých organických molekul.

Tyto molekuly jsou sice předpokladem pro vznik života, neboť složitější aminokyseliny jsou základem všech živých organismů, ale nedokazují jej. Takovéto molekuly navíc už dříve ve vesmíru odhalili astrobiologové pomocí teleskopů.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru Gale poblíž rovníku Marsu.

Jeho hlavním cílem je v následujících nejméně dvou letech pátrat po možné existenci života. Jde o první astrobiologickou misi NASA od 70. let, kdy USA vyslaly do kosmu sondy Viking.