Průměrné IQ na ministerstvu vnitra je 160. Vyplývá to ze dvou zkušebních vzorků. První skupina dosáhla hodnoty 70, druhá 90... I tento vtip kolující internetem ukazuje, že ministerstvo vnitra to kvůli svému unikátnímu způsobu výpočtu neplatných hlasů u prezidentských kandidátů nemá nyní lehké.

Není důvod mu to ulehčovat. Přesto je nutné připomenout, že chaos spojený s přímou volbou prezidenta zastiňuje jinou, mnohem závažnější debatu.

Týdeník Ekonom (ve shodě s odborníky ze světa ekonomiky, byznysu i nevládních organizací) opakovaně zdůrazňuje, že základem čistých veřejných zakázek či účinného postupu proti korupci je profesionalizace státní správy a její odpolitizování, vetknuté do kvalitního zákona o úřednících.

První služební zákon vznikl už před 10 lety, jenže jeho účinnost politici stále odkládají. Nečasova vláda si "úpravu práv a povinností úředníků veřejné správy, ve které bude jednoznačně určena hranice mezi politickými a úřednickými místy", vetkla už před dvěma a půl roku do programového prohlášení. Se zákonem počítá ústava. Zpolitizovanou státní správu Česku vytýká Evropská komise.

Úřednická fluktuace, nejistota, práce na politické zadání je i jedním z důvodů, proč Česko přichází o miliardy z evropských fondů. Nahrává to korupci, podkopává důvěru ve stát. Na vnitru proto vzniká nový zákon o úřednících. Jenže jeho navržená podoba problémy státní správy (neexistence kariérního řádu, nejasný systém odměňování, nejasný způsob hodnocení práce úředníků, politizace) vůbec neřeší.

Proti tomu je fakt, že experti na vnitru zapomněli, jak se počítá průměr, prkotina. Jistě, šlendriánu, hloupým chybám a líným úředníkům žádný zákon nezabrání. Náprava ale nemůže začít tím, že zákon, který by věci mohl časem obrátit k lepšímu, bude sám hloupý, šlendriánský a odfláknutý.

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

"Nový zákon o úřednících řadu problémů ve státní správě vůbec neřeší."

Související