"Máme údaje zralé k zápisu do dějepisu, vypadá to zatraceně dobře," svěřil se reportérům rozhlasové stanice NPB vědecký šéf mise Curiosity John Rotzinger.

Detaily objevu, který prý "zatřese zeměkoulí", neprozradil. Podle všeho jej ale má na kontě analytická laboratoř, jeden z hlavních výzkumných modulů vozítka Curiosity, které od začátku srpna putuje po povrchu Marsu.

Aparát dokáže odebírat vzorky skal a půdy, na základě rozboru stanovit jejich přesné složení a určit obsah prvků vázaných na živé organismy.

Guy Webster z kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně, které projekt řídí, však nadšení novinářů krotil.

"Pokud jde o Grotzingerovo prohlášení o záznamu v historii... celá mise tam bude zapsaná. Nic zvláštního se nechystá," řekl Webster.

"Grotzinger byl nadšen kvalitou analýzy vzorků právě v době, kdy byl v jeho kanceláři novinář. Stejně nadšen byl vždycky v minulosti a bude i vždycky v budoucnu," dodal a potvrdil, že o výsledcích výzkumu vědci zatím pomlčí.

Podle NPB k tomu mají dobrý důvod, jakoukoli novou informaci od Curiosity je totiž třeba pečlivě a pokud možno opakovaně prověřovat.

Podle televizní stanice Fox může trvat týdny, než se široká veřejnost detaily šokujícího nálezu na Marsu dozví. Internetový magazín Wired tipuje, že tajemství bude odhaleno mezi 3. a 7. prosincem, kdy se v kalifornském San Francisku bude konat konference Americké geofyzikální unie.

Svět by prý ale neměl ztrácet trpělivost. Vědci jsou podle Wired upovídaní lidé a málokdy odolají pokušení pochlubit se svými objevy hned "za tepla".

Vozítko Curiosity, vyrobené v USA nákladem 2,5 miliardy dolarů, přistálo na povrchu rudé planety počátkem letošního srpna. V blízkosti Galeova kráteru se má pohybovat nejméně dva roky.

Robot je vybaven deseti vědeckým nástroji, jeho výzkumným "srdcem" je ale analytická laboratoř SAM určená k rozboru povrchu Marsu. Právě výzkumný modul SAM je podle Grotzingera odpovědný za nový senzační objev.