"Máme údaje zralé k zápisu do dějepisu, vypadá to zatraceně dobře," svěřil se reportérům rozhlasové stanice NPB vědecký šéf mise Curiosity John Rotzinger.
Detaily objevu, který prý "zatřese zeměkoulí", neprozradil. Podle všeho jej ale má na kontě analytická laboratoř, jeden z hlavních výzkumných modulů vozítka Curiosity, které od začátku srpna putuje po povrchu Marsu.
Aparát dokáže odebírat vzorky skal a půdy, na základě rozboru stanovit jejich přesné složení a určit obsah prvků vázaných na živé organismy.
Guy Webster z kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně, které projekt řídí, však nadšení novinářů krotil.
"Pokud jde o Grotzingerovo prohlášení o záznamu v historii... celá mise tam bude zapsaná. Nic zvláštního se nechystá," řekl Webster.
"Grotzinger byl nadšen kvalitou analýzy vzorků právě v době, kdy byl v jeho kanceláři novinář. Stejně nadšen byl vždycky v minulosti a bude i vždycky v budoucnu," dodal a potvrdil, že o výsledcích výzkumu vědci zatím pomlčí.
Podle NPB k tomu mají dobrý důvod, jakoukoli novou informaci od Curiosity je totiž třeba pečlivě a pokud možno opakovaně prověřovat.
Podle televizní stanice Fox může trvat týdny, než se široká veřejnost detaily šokujícího nálezu na Marsu dozví. Internetový magazín Wired tipuje, že tajemství bude odhaleno mezi 3. a 7. prosincem, kdy se v kalifornském San Francisku bude konat konference Americké geofyzikální unie.
Svět by prý ale neměl ztrácet trpělivost. Vědci jsou podle Wired upovídaní lidé a málokdy odolají pokušení pochlubit se svými objevy hned "za tepla".
Curiosity na Marsu odebralo vzorky záhadných skvrn a testuje své přístroje - čtěte ZDE
Sonda Curiosity přečkala na Marsu bez poškození nejméně jednu bouři - čtěte ZDE
Půda na Marsu se podobá té na Havajských ostrovech, hlásí vědci NASA - čtěte ZDE
Vozítko Curiosity, vyrobené v USA nákladem 2,5 miliardy dolarů, přistálo na povrchu rudé planety počátkem letošního srpna. V blízkosti Galeova kráteru se má pohybovat nejméně dva roky.
Robot je vybaven deseti vědeckým nástroji, jeho výzkumným "srdcem" je ale analytická laboratoř SAM určená k rozboru povrchu Marsu. Právě výzkumný modul SAM je podle Grotzingera odpovědný za nový senzační objev.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist