Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) testuje v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě nový způsob přistávání návratových modulů po vzoru helikoptér. Rotorový přistávací systém, který by mohl nahradit dosavadní padáky, umožní podle portálu Space.com namísto běžného dopadu do oceánu měkké a kontrolované dosednutí na pevninu.

Současné testy systému se uskutečňují v obří montážní hale na zmenšené maketě přistávacího modulu. V budoucnu se předpokládají složitější zkoušky, kdy budou modely lodí shazovány ze stratosférických balonů.

Starší ilustrace návratového moduluRotorový systém je navržen pro kosmické lodě, jakou je například Orion, který by měl do kosmu letět do konce desetiletí. Podle Space.com je tento způsob přistání pro NASA lákavý, neboť v sobě slučuje stabilitu, kontrolu a jednoduchost, protože listy rotoru dokáže roztočit proudění vzduchu kolem klesajícího modulu.

Tato takzvaná autorotace, kdy aerodynamické síly roztáčejí rotor, je známa z letu helikoptér, na vesmírné lodi ale nikdy nebyla vyzkoušena. V polovině 60. let minulého století sice inženýři NASA zvažovali přidání rotoru k přistávacímu segmentu lodí Apollo, k uskutečnění těchto plánů ale nikdy nedošlo.