Nový gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili přiletěl na třídenní návštěvu Bruselu, aby se setkal mimo jiné i se šéfem Evropské komise José Barrosem. Oba politici se shodli na společném zájmu na pokračování demokratických reforem i postupném "oteplování" vztahů s Moskvou.
"Naším cílem je normalizace vztahů s Ruskem," prohlásil Ivanišvili po setkání se šédem komise. Barroso Ivanišvilův záměr podpořil a řekl, že ho schvaluje i celá EU.
Vztahy mezi Moskvou a gruzínským hlavním městem Tbilisi ochromila válka z roku 2008, po níž vyhlásily nezávislost s podporou Ruska dvě gruzínské provincie. Dřívější gruzínská vláda se téměř jakýmkoli stykům s Moskvou vyhýbala.
"Doufáme, že i ruská vláda nyní v tomto směru přijme vstřícné kroky. Nynější stav není výhodný pro nikoho - pro Rusko ani pro Gruzii," řekl Ivanišvili, který minulý týden jmenoval svého zvláštního zmocněnce pro normalizaci vztahů s Moskvou. Barroso prohlásil, že nový kurz Tbilisi Evropská unie schvaluje.
Miliardář Ivanišvili oficiálně vede gruzínský kabinet. Do země chce přivést spravedlnost - čtěte ZDE
Gruzie má podle Ivanišviliho trvalý zájem na sblížení s evropskými institucemi a očekává, že na vrcholné schůzce států Východního partnerství příští rok v litevském Vilniusu ukončí přípravu smlouvy o přidružení k EU.
Rasmussen si "na Gruzii posvítí"
Během návštěvy gruzínského premiéra v Bruselu jedná o vztahu s NATO také prezident Michail Saakašvili. Na zasedání Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance v Praze řekl, jeho země je odhodlána integrovat se do NATO i EU. Požadavky NATO, hodlá plnit, protože členství v alianci bude milníkem pro demokracii.
Saakašvili také řekl, že Gruzie už kus cesty urazila a je třeba, aby zajistila svobodná média a soudy, byla respektována práva menšin a byly zajištěny svobodné volby pro politické strany. "Musíme zajistit svobodná média a soudnictví," uvedl Saakašvili.
Debata o svobodných soudech je nyní mimořádně aktuální. Gruzínské úřady totiž minulou středu zatkly bývalého ministra obrany Baču Achalaju, náčelníka generálního štábu Georgiho Kalandadzeho a vysokého armádního velitele Zuraba Šamatavu a obvinili je z překročení služebních pravomocí a urážky mezi vojáky.
Kalandadze a Šamatava byli dva dny po zatčení propuštěni na kauci, Achalaja, který stál v čele resortu obrany od srpna 2009 do letošního července, ve vazbě zůstal. Opozice bije na poplach, že Ivanišviliho nová vláda chystá hon na čarodějnice.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen proto v Praze gruzínskou justici vyzval, aby zajistila nepolitický průběh soudu. "Jsem mimořádně znepokojen z vývoje po volbách, v neposlední řadě i z nedávných zatčení politických oponentů v Gruzii," řekl Rasmussen.
Dodal, že NATO bude vývoj v Gruzii "velmi, velmi pozorně sledovat".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist