Při dvou pumových útocích v Damašku jeho a blízkém okolí zahynulo nejméně jedenáct lidí, desítky dalších utrpěly zranění. Syrská armáda bombardovala pozice opozičních bojovníků na předměstí hlavního města.
Pondělí bylo posledním dnem nedodržovaného příměří. Od pátku zahynulo na 400 lidí, porušeno přitom bylo už po několika málo hodinách. Jeho navrhovatel alžírský diplomat Lachdar Brahímí v Moskvě řekl, že situace v Sýrii se stále zhoršuje. OSN prý nicméně nemá zatím v plánu vyslat do země mírové jednotky.
První nálož ukrytá v automobilu explodovala dopoledne v Džaramáně, asi deset kilometrů jižně od Damašku poblíž pekárny. Podle konečné bilance státní televize zahynulo 11 lidí a asi 50 bylo zraněno, většinou žen a dětí.
Dějištěm druhého pumového útoku se stala večer čtvrť Hadžar Asvád na jihu metropole. Nálož byla rovněž umístěna v autě a vyžádala si oběti, uvedla státní televize zatím bez konkrétních údajů o jejich počtu.
Podle opozičních zdrojů armádní letadla provedla nejméně 60 náletů na opoziční cíle. Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) tvrdí, že armáda nasadila útočné bombardéry nad bojišti v celé zemi. Terčem náletů byla předměstí Damašku, oblast Harasty a Duma, kde přišli o život tři civilisté. Podle vládních zdrojů piloti bombardují pole a sady, v nichž se prý shromažďují povstalecké oddíly.
Dohoda selhala. Poslední den příměří syrská armáda bombarduje Damašek - čtěte ZDE
Příměří v Sýrii vydrželo jen pár hodin, během jeho prvního dne přišlo o život 146 lidí - čtěte ZDE
V Sýrii mělo podle předchozí dohody v pátek ráno zavládnout příměří a trvat mělo do konce svátku oběti íd al-adhá, tedy do pondělka. Boje ale pokračovaly na mnoha místech a o život při nich přišlo v minulých třech dnech na 400 lidí, podle některých opozičních zdrojů až 500 osob.
Příměří je považováno za definitivně pohřbené a Brahímí podle agentury AFP nyní pracuje na nových návrzích. Emisar OSN a Ligy arabských států dnes v Moskvě jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a situaci v Sýrii popsal jako stále se horšící. Neúspěch příměří ho prý ale neodradí, bude se nadále snažit vyjednat mír.
Rusko je pro příměří
Rusko patří k oporám režimu v Damašku, ale dočasné čtyřdenní příměří podporovalo. Lavrov potvrdil, že Moskva podporuje návrat vojenských pozorovatelů do Sýrie, jakmile tam skončí násilí. Nejdůležitější je přimět všechny Syřany, kteří proti sobě bojují, aby přestali střílet a zasedli k jednacímu stolu, řekl šéf ruské diplomacie.
Zklamání nad tím, že příměří nebylo naplněno, vyjádřil v Soulu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Vyzval Radu bezpečnosti a celý region, aby Brahímího podpořily a pomohly přesunout řešení na politickou úroveň. Brahímí pojede z Moskvy do Pekingu zřejmě ve snaze získat podporu obou zemí, které v minulosti vetovaly v Radě bezpečnosti rezoluce odsuzující syrskou vládu.
V čínském listu Global Times se objevila zpráva, že od května odjíždějí do Sýrie menšinoví Ujgurové a připojují se k boji islámských radikálů. O tom, že v Sýrii bojují proti vládním jednotkám i příslušníci radikálních skupin z ciziny, se hovoří delší dobu, o tom, že by mezi nimi byli i Ujgurové, se ale dosud nemluvilo. Ujgurové žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang a je známo, že někteří bojovali v Čečensku i v Afghánistánu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist