Britská firma Air Fuel Synthesis (AFS) našla způsob, jak z vody a vzduchu vytvořit benzin. Inženýři v malé britské společnosti tvrdí, že za tři měsíce vyrobili pět litrů syntetického benzinu, informovala v pátek agentura Reuters.

Metoda tkví v získávání oxidu uhličitého ze vzduchu a vodíku z vody. Jejich sloučením a dalším zpracováním vzniká metanol, který je pak přeměněn v benzin.

Odborníci tvrdí, že díky využití obnovitelné energie během výrobního procesu je možné vytvořit palivo, které by mělo nulovou uhlíkovou stopou a přitom stejné využití jako "normální" benzin. V budoucnosti by se prý tato technologie mohla podílet na výrobě takzvaných zelených paliv.

"Objev má potenciál stát se příběhem velkého britského úspěchu. Znamená také nový způsob, jak omezit uhlíkové emise," řekl pro Daily Telegraph šéf sdružení britských inženýrů Stephen Tetlow.

Na benzinkách se podle Reuters ale zelený benzin v dohledné době neobjeví.

"Nemůžeme ho vyrábět za cenu na čerpacích stanicích, nakonec ale budeme," tvrdí Peter Harrison ze společnosti Air Fuel Synthesis (AFS) v britském Teesside.

Get Adobe Flash player

 

"Všechno, co potřebujeme k jeho výrobě, je obnovitelná energie, takže až bude problém s ropou, budeme schopni pomoci udržet auta v chodu nebo letadla v pohybu," řekl.

Zelený benzín byl vyroben v rámci dvouletého projektu, který zatím stál asi milion liber (30,5 milionu korun). AFS se domnívá, že výrobní metoda by v budoucnosti mohla být využitelná ve větším měřítku, například v rafineriích.

Společnost má nicméně nyní v plánu postavit továrnu na výrobu speciálních pohonných hmot pro motoristické sporty. Továrna by měla být schopna produkovat více než tisíc litrů benzinu denně.