Pytláci v Jihoafrické republice letos zabili rekordní počet nosorožců, informovalo jihoafrické ministerstvo životního prostředí. Agentura Reuters upozornila, že na vybíjení těchto mohutných zvířat má dopad využití jejich rohů v čínské medicíně i přesvědčení, rozšířené především v jihovýchodní Asii, že mohou léčit rakovinu.
Podle ministerstva životního prostředí pytláci od ledna do úterka zabili 455 kusů, což je více než celková loňská bilance 448 zabitých jedinců. Počet nosorožců, kteří padnou za oběť pytlákům nebo legálnímu lovu, podle autorů studie nyní dosáhla úrovně, která pravděpodobně povede k populačnímu poklesu těchto zvířat.
V JAR žije více než 20 tisíc nosorožců, což je asi 90 procent jejich celkové populace v Africe.
Pytláctví je na vzestupu přibližně od roku 2007, kdy bohatnoucí obyvatelé Číny, Vietnamu a Thajska začali víc platit za nosorožčí rohy, které se v tamním léčitelství kdysi používaly například v přípravcích proti posedlosti ďáblem.
Cena nosorožčích rohů na černém trhu se vyšplhala na asi 65 tisíc dolarů za kilogram (1,2 milionu korun), což je více než cena zlata.
Nosorožců je málo, pytláci v Keni se vracejí ke slonovině - čtěte ZDE
Vzácní nosorožci z královédvorské ZOO se v Keni pokoušejí o reprodukci - čtěte ZDE
Asi polovina nosorožců byla ubita v Krugerově národním parku, kde byly v minulých měsících nasazeni vojáci a průzkumná letadla, aby jatka zpomalili. Krugerův park, velký asi jako stát Izrael, je podle vyšetřovatelů také dějištěm závodů ve zbrojení. Pytláci, které sponzorují zločinecké gangy, k honům na nosorožce používají například optiku pro noční vidění nebo vrtulníky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist