Obyvatelé Petrohradu si budou muset zvyknout na nová pravidla nočního klidu. Radnice lidem zakázala v noci zpívat, pískat, posouvat nábytek i klepat na zeď. Přísnější pravidla budou napříště platit i pro volné pobíhání psů, jízdu načerno v dopravních prostředcích a přepravu objemných zavazadel. Pokuty dosahují až 50.000 rublů (přes 30.000 korun), zvlášť tvrdě se prý budou postihovat recidivisté.

Část poslanců je však přesvědčena, že nový předpis ještě neschválili definitivně, a tak mají ještě měsíc času, aby se vypořádali s "absurdními" doplňujícími návrhy svých kolegů. Ti požadují zakázat i příliš hlasité milostné sténání, chrápání či mňoukání koček. Šance na to, že předpis jako celek projde, jsou však vysoké, protože iniciativa prý vzešla od místního gubernátora.

"Dostávám dopisy od občanů se stížnostmi, že sousedé se příliš hlučně milují a chrastí pouty," obhajoval doplňující návrh poslanec Alexej Timofejev, připomínající, že v domech postavených v éře sovětského vůdce Nikity Chruščova je zvuková izolace velice špatná. Místní zákon by však měl raději obecně nařídit zdržet se přílišného hluku bez dalšího upřesňování.

Trest smrti za chrápání?

Oponenti naopak ironicky doporučují zakázat i "chrochtání prasat" či zavést "trest smrti za chrápání". Opozice zase podezírá radnici, že si neustále vymýšlí nové způsoby, jak pokutami látat díry v rozpočtu, a předvídá, že příště asi přijde na pořad "daň z dýchání".

Nařízení petrohradských zastupitelů se do zpravodajství místních médií dostávají poměrně často. Zasloužil se o to především poslanec za stranu Jednotné Rusko Vitalij Milonov, který jako jeden z prvních v Rusku letos prosadil nařízení o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Počátkem tohoto týdne svou legislativní iniciativu rozšířil o návrh, aby všichni budoucí petrohradští učitelé a dětští lékaři byli prověřováni na pedofilii.

Milonov letos v létě rovněž navrhl, aby organizátoři všech večerních slavnostní, oslav a večírků v Petrohradě předem účastníky varovali, že mohou být svědky erotických scén. Žádná taková akce by se přitom neměla konat v blízkosti pravoslavného kostela.