Gruzínský prezident Michail Saakašvili nehodlá ustoupit tlaku vítězné opoziční koalice Gruzínský sen a vyhlásit předčasné prezidentské volby. Do čela nové vlády je přitom připraven jmenovat politika, který bude pro koalici přijatelný. Krok ke smíru ve středu učinil i vůdce Gruzínského snu Bidzina Ivanišvili, který zřídil zvláštní komisi pro dialog s hlavou státu. Výzvu k demisi prezidenta fakticky odvolal.

Volební komise v noci oznámila už téměř konečné výsledky hlasování, podle nichž Gruzínský sen získal v pondělních volbách v obvodech s poměrným systémem hlasování 55,08 procenta hlasů. Pro Sjednocené národní hnutí (UNM) prezidenta Saakašviliho hlasovalo 40,14 procenta voličů. Převahu má Gruzínský sen i v obvodech s většinovým hlasováním.

"Parlamentní většina musí s prezidentem v souladu s ústavou spolupracovat," řekl novinářům jeden z vůdců vítězné koalice David Usupašvili. "Jsme připraveni k dialogu s hlavou státu a ke konzultacím s dosavadní vládou o všech významných státních záležitostech," dodal. Agentura GHN oznámila, že Ivanišvili vytvořil tříčlennou komisi, která by měla zahájit se Saakašvilim jednání o formách budoucího soužití.

Sám Ivanišvili dnes poopravil své úterní prohlášení, že by Saakašvili měl "logicky" z postu prezidenta odstoupit a vyhlášením předčasných prezidentských voleb si "zachovat tvář". Dnes šéf vítězné koalice upřesnil, že prezidentovi nedává žádná ultimáta a je s ním připraven spolupracovat pro blaho státu. "Demise prezidenta není mým ani koaličním požadavkem," řekl novinářům.

Prezidentské volby až v roce 2013

Giga Bokeria, šéf Rady národní bezpečnosti a jeden z nejbližších prezidentových spolupracovníků, dnes odmítl výzvy Gruzínského snu k vyhlášení předčasných prezidentských voleb jako "nebezpečnou hru".

"Prezidentské volby se budou konat v roce 2013 a doufám, že proběhnou stejně svobodně a demokraticky, jako ty nynější parlamentní," reagoval šéf bezpečnostní rady na úterní prohlášení Ivanišviliho, že prezident by si měl "zachovat tvář" a odstoupit.

Vítězná koalice se podle Bokerii chová tak, jako by v zemi proběhla revoluce či převrat, nikoli demokratické volby. Saakašvili je prý přitom připraven postavit do čela vlády takového člověka, který bude pro vítěze voleb přijatelný.

Podle gruzínské ústavy platí v zemi stále prezidentský systém a o složení vlády rozhoduje v konečném důsledku Saakašvili, nikoli poslanci. Pokud parlament třikrát po sobě prezidentův návrh na složení kabinetu nepřijme, má hlava státu právo jmenovat prozatímní vládu. Bokeria však dnes uznal, že takový postup by byl projevem neúcty k vůli, kterou v parlamentních volbách projevili gruzínští voliči.

Začínají jednání o sestavení kabinetu

Ivanišvili, předpokládaný budoucí premiér, se dnes pustil do sestavování nové vlády. Zprávu agentury Iveroni, že kabinet vytváří bez konzultací s koaličními partnery, sám Ivanišvili dementoval. Podle dřívějších zpráv médií nehodlá zařadit budoucí premiér do své vlády nikoho ze stávajících ministrů. Připustil nicméně, že by ve svých rezortech mohli dostat nižší exekutivní posty.

Ivanišvili po oznámení volebních výsledků vyzval gruzínskou justici, aby mu "během jednoho týdne" vrátila odebrané gruzínské státní občanství, a potvrdil, že má v úmyslu stanout v čele vlády. "Mohu se stát premiérem i bez občanství. Předsedu vlády volí parlament, kde máme většinu. Takže žádný problém neexistuje," uvedl Ivanišvili.

Vůdce Gruzínského snu přišel za svůj život o gruzínské občanství dvakrát. Poprvé to bylo počátkem 90. let, kdy se přestěhoval do Ruska a získal ruský pas. Když se v roce 2004 do Gruzie vrátil jako zámožný muž a stoupenec prezidenta Saakašviliho, dostal na základě prezidentova dekretu gruzínské občanství zpět, i když si ruské občanství ponechal. Gruzínské zákony přitom dvojí občanství nepřipouštějí.

V roce 2010 se navíc Ivanišvili stal ještě občanem Francie. Když se později se Saakašvilim názorově rozešel, ztratil loni v říjnu, opět prezidentským dekretem, gruzínské občanství znovu. Od těch dob o ně marně žádá.

Letos v květnu tbiliský parlament schválil zákon, podle něhož mají aktivní i pasivní právo občané Evropské unie, pokud se v Gruzii narodili a žijí tam alespoň posledních pět let. Ivanišvili ale ustanovení označil za účelový právní paskvil. Ve volbách nekandidoval ani nehlasoval.