Západní prestižní školy zažívají v Asii rozkvět. V pondělí otevřela své brány 750 studentům v Hongkongu pobočka školy Harrow, která je známá mimo jiné jako alma mater někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla.
Toto 500 let staré britské vzdělávací zařízení, na němž se platí roční školné 21 tisíc dolarů (411 tisíc korun), funguje již také v thajské metropoli Bangkoku a v Pekingu. Píše o tom zpravodajský server CNN.
Minulý týden se rovněž začalo 350 žáků vzdělávat v internátní střední škole Marlborough College v Malajsii. Tato instituce, jejímž domovským místem je hrabství Wiltshire a kde školné dosahuje 50 tisíc dolarů (980 tisíc korun) ročně, se zase může pochlubit jako svou někdejší žákyní Kate Middletonovou, která se loni stala manželkou britského prince Williama.
Asijská bohatá střední třída již delší dobu posílá své potomky na západní elitní školy. Nyní ale kvůli tomu nemusejí podstupovat dlouhé cesty do zahraničí, jelikož nejvýznačnější britská a americká soukromá vzdělávací zařízení přicházejí za nimi, aby těžila z prosperujícího asijského trhu, konstatuje CNN.
Mezinárodní školy již dávno nejsou doménou dětí zaměstnanců ze Západu, podle organizace Independent School Council (ISC) tvoří 80 procent jejich studentů bohatá místní populace prahnoucí po vzdělání v angličtině. Před 30 lety místní přitom tvořili jen 20 procent žáků.
Mezi další instituce, které expandovaly do Asie, patří třeba anglické Wellington College a Dulwich College v Číně, americká Dwight School v Jižní Koreji či anglické Epsom College v Malajsii a Haileybury v Kazachstánu.
Copy, kravaty a zákaz bižuterie. Uzbekistán vydal nařízení, jak musejí školáci vypadat - čtěte ZDE
Vedení Harvardovy univerzity vyšetřuje podvody svých studentů. Při testech měli opisovat - čtěte ZDE
"Mezinárodní školy jsou teď velký byznys," konstatovala organizace ISC. Asie přitom trhu dominuje, působí tam 53 procent všech mezinárodních škol.
"Vezmeme-li v úvahu jen příjmy ze školného, současná hodnota tohoto trhu je 30 miliard dolarů (588 miliard korun). A během deseti let předpokládáme zvýšení na 48 miliard dolarů (935 miliard korun)," uvedl představitel ISC Nicholas Brummitt.
Dlouhé seznamy čekatelů
Bob Pick, profesor na Marlborough College Malaysia, říká, že tyto školy přitahují ty, kdo chtějí mít zkušenosti s britským vzděláním, ale zůstat přitom blízko domovu a rodině.
Poplatky nejsou levné, ale dlouhé seznamy čekatelů na zápis do těchto škol svědčí o obrovské poptávce. Rodiče tak prý třeba na hongkongské pobočce Harrow musejí vynaložit 77 tisíc až 385 tisíc dolarů (1,5 milionu až 7,5 milionu korun), aby svému potomkovi místo na škole zajistili.
Někteří asijští rodiče zapisují své dítě na čekací listinu již při jeho narození a různé obchodní společnosti odrazují rodiny s dětmi ve školním věku od stěhování do asijských zemí, protože budou mít problémy sehnat pro děti místo ve škole.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist