Zakladatel a čelný představitel mezinárodní sekty moonistů korejský reverend Moon Son-mjong zemřel ve věku 92 let v nemocnici nedaleko Soulu na následky spojené se zápalem plic.

V neděli to oznámili zástupci jeho církve, která má na celém světě desetitisíce následovníků. Mnohými je zase naopak považována za jeden z nejnebezpečnějších kultů.

Moon v roce 1995 navštívil také Prahu, kde si jeho projev vyslechly stovky lidí z Čech i ze Slovenska.

Moon založil Církev sjednocení v Soulu v roce 1954 poté, co přežil nasazení ve válce na Korejském poloostrově (1950 - 1953). Svým posluchačům předkládal nové interpretace pasáží z Bible. Jednu dobu byl podle DPA patrně nejznámějším Korejcem na světě, dnešní generace si však již s jeho jménem mnoho nespojují.

Církev proslula zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech, typické pro ni je hromadné sezdávání párů, které se nikdy předtím nepotkaly a ke společnému životu se rozhodly jen na základě fotografií a popisu svých vlastností.

Dokonalá rodina

Cílem učení je založit dokonalou rodinu, obnovit čistotu světa a nastolit v něm mír a harmonii. Moon proto pořádal hromadné svatby napříč národnostmi s cílem založit dokonalou rasu, která ovládne svět.

V pozdějších letech se církev zaměřila také na výstavbu své ekonomické základny v oblasti stavebnictví, cestovního ruchu i médií. Díky obchodnímu talentu se z Moona stal miliardář, napsala agentura DPA. Církev se pokouší také proniknout do politického života - pochází z ní mnoho ultrapravicových politiků.

Moon se narodil v roce 1920 v zemědělské oblasti, která je dnes součástí území KLDR. Tvrdil, že když mu bylo 15 let, zjevil se mu Ježíš Kristus a vyzval ho, aby zřídil království Boží na Zemi. Tehdy prý dvakrát odmítl, potřetí však výzvu přijal, napsala agentura Reuters. Než utekl do Jižní Koreje byl vězněn a mučen komunistickým režimem.

Podle agentury AP udržoval přátelské vztahy například se severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. Když vůdce v roce 1994 zemřel, jeho nástupce Kim Čong-il Moonovi každý rok posílal k narozeninám hodnotné dary. Reverend se přátelil i s konzervativními americkými představiteli, například s bývalými prezidenty USA Richardem Nixonem, Ronaldem Reaganem či Georgem Bushem.

Jeho osobu lze podle DPA charakterizovat různými přízvisky: patrně první jihokorejský miliardář, fanatický antikomunista, charismatický kazatel nebo třeba král míru. Poslední označení vychází z toho, že se před lety při jedné podivné ceremonii v přijímacím prostoru amerického Senátu nechal zahalit do královského pláště a na hlavu si nechal nasadit korunu, uvedla DPA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist