Střed hurikánu Isaac se vyhnul New Orleansu v americkém státě Louisiana a zasáhl především řídce obydlené oblasti jižně od města, kde se vzedmutá mořská hladina přelila přes ochrannou hráz. Zatím si bouře vyžádala dvě oběti, statisíce lidí jsou bez elektřiny.

Hlášeny jsou také záplavy západně od New Orleansu. Jinak ale protipovodňové hráze kolem města opravené po hurikánu Katrina, který zpustošil město před sedmi lety, čelily živlům bez problémů. Na východě Louisiany ale úřady vyzvaly 60.000 lidí k okamžitému opuštění domovů, protože kvůli přívalovým dešťům hrozí prolomení hráze na řece Tangipahoa. Zatím ji notně poškodily silné deště.

Vody vzedmuté hurikánem, který se po vstupu nad pevninu změnil na tropickou bouři, překonaly 29 kilometrů dlouhou hráz v řídce obydleném okrese Plaquemines jižně od New Orleansu. Nyní je hráz pod takovým tlakem, že úřady oznámily, že v ní záměrně vyhloubí otvor, aby se voda dostala zpátky do moře. Celou operaci chystají, jakmile počasí dovolí nasazení potřebné techniky.

V Plaquemines muselo být zachráněno přes 40 lidí, řada z nich ze střech zatopených domů. Zprávy o rozsáhlých záplavách a obyvatelích uvězněných v zaplavených domech přicházejí i z oblasti Braithwaiteu u New Orleansu, stejně jako z okresu St. John the Baptist západně od města, kde muselo být evakuováno asi 3000 lidí.

 

Na hranicích Louisiany s Mississippi přívalové deště, které Isaac přinesl, rozvodnily řeku Tangipahoa. Přehrada na ní, která leží 160 kilometrů severně od New Orleansu, podle louisianských úřadů může pod tlakem vody povolit. Úřady proto nařídily okamžitou evakuaci lidí žijících v nízko položených oblastech pod přehradou.

Rabování bude tvrdě trestáno

Bouře připravila o elektřinu na 730.000 lidí v Louisianě a Mississippi. Úřady zatím hlásí v důsledku bouře dva mrtvé. V louisianském okrese Vermilion zahynul šestatřicetiletý muž, který pomáhal přátelům před bouří ukrýt vůz. Další člověk zemřel v Mississippi, když se na jeho auto zřítil větrem vyvrácený strom.

Několik zlodějů v New Orleansu využilo příchod hurikánu k rabování domů, z nichž jejich obyvatelé utekli. Policie do dnešního rána zadržela asi deset lidí podezřelých z vykrádání domů. Starosta New Orleansu Mitch Landrieu varoval, že soudy budou podobné případy tvrdě trestat, za rabování hrozí až tři roky vězení.

Zatímco bouře postupuje dál do amerického vnitrozemí, těžební společnosti se chystají obnovit provoz na ropných plošinách v Mexickém zálivu. Podle prvních odhadů nezpůsobil Isaac ani na těchto plošinách, ani v závodech na zpracování ropy na americkém pobřeží žádné významné škody. Ropné společnosti ale přesto podle agentury Reuters musejí počítat se ztrátami zhruba 2,5 miliardy dolarů (50 miliard korun) kvůli přerušenému provozu.

Isaac dorazil do oblasti přesně sedm let poté, co tam Katrina způsobila miliardové škody a připravila o život 1800 lidí. Po této katastrofě byl systém protipovodňových hrází kolem města opraven a posílen. Úřady v New Orleansu ujišťují, že celý systém za 14,5 miliardy dolarů funguje, jak má. "Bariéry drží, přesně jak jsme očekávali," uvedl Landrieu.

Přesto pro jistotu vyhlásil zákaz nočního vycházení. Policejní vozy již předtím hlídkovaly v téměř vylidněných neworleanských ulicích. Místní letiště zůstane i dnes uzavřeno.

Isaac už není hurikán

Isaac nad pevninou pozvolna slábne. Ve čtvrtek v 17:00 středoevropského času rychlost větru v bouři klesla na 65 kilometrů v hodině a podle meteorologů v nejbližších hodinách Isaac zeslábne na tropickou tlakovou níži. Ta by se měla v příštích dnech při pohybu přes státy Arkansas a Missouri rozpadat.

"I když Isaac již není hurikán, zvýšená hladina moře a záplavy ve vnitrozemí mohou stále ohrožovat životy," varovalo však Národní středisko pro hurikány (NHC).

Isaac by podle NHC měl přinést deště i do vnitrozemských oblastí, jež letos sužuje sucho, které zničilo velkou část úrody a výrazně snížilo hladiny tamních řek a nádrží. Na některých místech by mohlo spadnout až 60 centimetrů srážek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist