Australská Tasmánie zvažuje, že navždy zakáže prodávat tabákové výrobky lidem narozeným po roce 2000. Novelu příslušného zákona již dnes schválila horní komora tasmánského parlamentu. Cílem této iniciativy je vytvořit první generaci nekuřáků. Informovala o tom agentura AFP.

V současné době platí ve státě Tasmánie zákaz prodeje cigaret osobám mladším 18 let. Novela zákona, pokud bude přijata tasmánskými úřady, by tedy de facto vešla v platnost v roce 2018. Od té doby by se hraniční věk pro prodej tabákových výrobků rok od roku zvyšoval.

"Znamenalo by to, že by nám vyrostla generace lidí, kteří nikdy nebyli vystaveni tabákovým výrobkům," uvedl poslanec horní komory tasmánského parlamentu Ivan Dean.

"Rovněž by bylo pro prodejce jednodušší protikuřácký zákon uplatňovat, protože by stačilo, aby požádali o předložení identifikačního průkazu, a podívali by se, zda se dotyčná osoba narodila po roce 2000," dodal Dean.

Tasmánie - nejhorší místo pro kuřáky

Austrálie má již dnes jedny z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů na světě, které zakazují kouření v restauracích, barech a ve většině dalších uzavřených prostor.

Letos v prosinci začne v zemi platit zákon, který nařizuje prodávat cigarety v jednotných obalech olivově zelené barvy bez charakteristických značek. Na krabičkách budou navíc muset být natištěna varování před zdravotními dopady kouření a odstrašující obrázky.

Tasmánie má nejvyšší procento kuřáků ze všech australských států.