Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange přirovnal kauzu svého serveru, který prozradil stovky tajných spisů diplomacie a armády USA a Spojené státy jej nyní za to chtějí stíhat, za případ pošlapání demokratického vyjadřování jako v případě ruské skupiny Pussy Riot.
Ke svým příznivcům promluvil z balkonu ekvádorské ambasády v Londýně, neboť mimo půdu velvyslanectví by jej zatkla britská policie. Velká Británie jej totiž vydala do Švédska, kde čelí podezření ze sexuálních deliktů.
"USA se musí zříci honu na čarodějnice, musí se zavázat, že zastaví vyšetřování FBI, že nebude trestat příznivce a zaměstnance WikiLeaks, že nebude pronásledovat novináře, kteří vrhají světlo na nekalé praktiky vládních organizací," přečetl Assange v prohlášení.
Assange: Propusťte Manninga
Jmenovitě vyzval k propuštění amerického vojína Bradleyho Manninga. Ten čeká na vojenský soud za to, že údajně ukradl z databází desítky tisíc tajných informací o válkách v Iráku a v Afghánistánu a čtvrt milionu diplomatických depeší, které pak předal WikiLeaks.
Assange zároveň poděkoval Ekvádoru a dalším latinsko-americkým zemím, příznivcům WikiLeaks, za podporu. Naznačil, že si pro něho do budovy ambasády dokonce přišli policisté. "Ve středu večer jsem uvnitř velvyslanectví slyšel policejní týmy, které vstoupily," konstatoval.
Assange v Londýně
Zároveň požádal rodinu, aby mu odpustila. "Opět se brzy shledáme," dodal.
Ještě před svým vystoupením Assange řekl, že je ochoten jednat o svém vydání do Švédska, pokud mu Stockolm zaručí, že ho nevydá do Spojených států.
"Bylo by dobrým základem pro vyjednávání o ukončení této záležitosti, kdyby se švédské úřady bezpodmínečně zavázaly, že Juliana nikdy nevydají ze Švédska do Spojených států," uvedl mluvčí WikiLeaks.
Ekvádor překvapil udělením azylu
Zakladatele politicky angažovaného serveru policie vyšetřuje už od roku 2010 kvůli podezření ze znásilnění dvou bývalých spolupracovnic WikiLeaks. Zatím není z ničeho formálně obviněn, přesto se Assange ukryl před vyšetřováním v Británii.
Britský soud letos po řadě odvolání definitivně rozhodl, že úřady musí zakladatele WikiLeaks předat Švédsku, které na něj vydalo mezinárodní zatykač. Assange se poté v polovině června uchýlil na ekvádorské velvyslanectví.
Ekvádor tento týden udělil Assangeovi azyl, což pobouřilo britské i švédské představitele. Britská policie nicméně stále hlídá před ekvádorskou ambasádou a je připravena Assange zadržet, jakmile zastupitelský úřad opustí.
Zakladatel WikiLeaks tvrdí, že obvinění vůči němu jsou politicky motivována a jsou mstou za činnost WikiLeaks. Server totiž v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armády.
Assange také tvrdí, že mu ve Švédsku s větší pravděpodobností hrozí vydání do USA a že by mu u amerického soudu mohl hrozit i trest smrti.
Assange v Londýně
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist