Indie plánuje vyslat příští rok v listopadu nepilotovanou misi k Marsu. Indický satelit by měl být naveden na oběžnou dráhu této planety a sbírat vědecké informace. Ve středu to oznámil indický premiér Manmóhan Singh.
Ministerský předseda Indie hovořil o ambiciózních plánech indického kosmického programu ve svém projevu u příležitosti 65. výročí vyhlášení indické nezávislosti na Británii (15. srpna 1947).
"Vypuštění vesmírné lodi k Marsu bude pro indickou vědu a technologii obrovským krokem vpřed," prohlásil Singh.
Raketu vyvíjí Indická organizace pro výzkum vesmíru a celý projekt by měl vyjít na 4,5 miliardy rupií (1,6 miliardy korun).
VIDEO: Sedm minut hrůzy je u konce. Zvědavé výzkumné vozítko přistálo na Marsu - čtěte ZDE
Asijští obři dobývají vesmír: Indie chce vyslat družici na Mars, Čína přistát na Měsíci - čtěte ZDE
Indie aktivně rozvíjí svůj vesmírný program od 60. let minulého století. Od té doby již vypustila množství družic, v roce 2008 vyslala svou první sondu k Měsíci.
Minulý týden dorazilo na povrch Marsu americké robotické vozítko Curiosity, jehož hlavním úkolem je zjistit, zda na Marsu někdy byly podmínky vhodné pro vznik života.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist