Muzikálová adaptace oscarového filmu Once, v němž si zahrála hlavní roli Markéta Irglová a její tehdejší přítel Glen Hansard, zažívá veleúspěšný vstup na newyorskou Broadway.

Jeho producenti v úterý oznámili, že se představení dostalo do zisku "rychleji než jakýkoli jiný muzikál oceněný Tony award (cena pro herce a představení na Broadwayi - pozn. red.) za posledních více než deset let."

Producenti tak již mají zpátky 5,5 milionu dolarů (asi 112,5 milionu korun), které do muzikálu vložili. Inscenace má tržby přes jeden milion dolarů (přes 20 milionů korun) týdně. Úspěch je podle amerického listu o to větší, že Once není typický bombastický broadwayský muzikál s velkými hvězdami.

Muzikál měl ale velmi dobré recenze. V červnu také získal osm prestižních cen Tony včetně ocenění za nejlepší muzikál a nejlepšího muzikálového herce. Poté se jeho představitelé často objevovali v různých televizních pořadech včetně soutěže Amerika hledá talent v hlavním vysílacím čase.

Broadwayské představení tak jde ve šlépějích své předlohy i co se finanční stránky týče. Film Once, který stál v přepočtu 3 miliony korun, nakonec vydělal zhruba 400 milionů korun.

Na Brodwayi má zisk jen třetina představení

Ziskových je na Broadwayi jenom asi 30 procent všech inscenací. Většina k tomu přitom potřebuje nejméně rok. Jeden z největších hitů poslední doby, muzikál Book of Mormon, vrátil producentům náklady za devět měsíců.

Pomohly mu k tomu vstupenky v hodnotě až 477 dolarů (téměř 10 tisíc korun). Nejdražší lístky na Once stojí 275 dolarů (asi 6000 korun), představují ale jenom hrstku prodaných vstupenek.

Once zaplatilo náklady přesně po 169 představeních po 21 týdnech. Takhle rychle to žádný muzikál za posledních více než deset let nedokázal. Naposledy se takto - a ještě lépe dařilo muzikálu Rent, který si v roce 1996 vydělal na vstupní náklady 3,5 milionu dolarů téměř okamžitě za 18 týdnů.

Film Once, ve kterém si zahrála Markéta Irglová se svým tehdejším přítelem Glenem Hansardem, stál v přepočtu 3 miliony korun a nakonec vydělal zhruba 400 milionů korun.