Vůdce ruských ultranacionalistů Dmitrij Ďomuškin se zřejmě bude ucházet o post starosty západoruského Kaliningradu. Podle zprávy agentury Interfax šéf nově zaregistrované strany Rusové (Russkije) dostal nabídku od několika vlivných kaliningradských politiků ochotných jeho kandidaturu podpořit.

Třiatřicetiletý Ďomuškin v minulosti proslul jako jeden z nejhlasitějších ruských neonacistů. Byl zakladatelem a vůdcem zakázané organizace Slovanský svaz (SS), po uvolnění pravidel pro registraci politických stran letos založil hnutí Rusové a stal se jeho předsedou.

Pod jeho hlavičkou se rozhodl spojit všechny ruské neonacistické skupiny a radikální "slovanské" organizace.

Popularitu před říjnovými volbami si chtěl ruský nacionalista zvýšit i aktivní účastí v několika moskevských protestních pochodech, které proti novému prezidentovi Vladimiru Putinovi loni a letos zorganizovala liberální opozice.

Ďomuškin zatím do předvolebního klání nezasahuje. Termín pro oficiální podání kandidatury je 29. srpna, píše server News.ru. Po zapsání na seznam pak prý jeho příznivci začnou sbírat podpisy.

Již brzy se ale prý vydá do Kaliningradu, aby spustil volební kampaň, tvrdí Ďomuškinovi stoupenci. Konečné slovo ale padne až po konzultaci s vedením jeho strany, říkají.

Podle informace Interfaxu jsou mezi Ďomuškinovými kaliningradskými stoupenci i zástupci několika seskupení demokratické orientace a řada stran s regionálním programem.