Egyptský prezident Muhammad Mursí v neděli zrušil "ústavní deklaraci", která poskytuje široké pravomoci armádě. Vydalo ji velení ozbrojených sil těsně před červnovými prezidentskými volbami a podstatně tak omezilo prezidentovy pravomoci.

Mursí také nařídil odstoupení ministra obrany a náčelníka generálního štábu a jmenoval nového viceprezidenta, oznámily to agentury AP a DPA.

Změny údajně předem konzultoval s Nejvyšší radou ozbrojených sil (SCAF).

"(Prezidentovo) rozhodnutí bylo založeno na konzultaci s polním maršálem (Tantávím) a zbytkem vojenské rady," řekl agentuře Reuters generál Muhamad Asar, který byl jmenován náměstkem nového ministra obrany.

Nejvyšší rada ozbrojených sil, která zemi vládla od loňského sesazení dlouholetého prezidenta Husního Mubáraka, v deklaraci ze 17. června poskytla armádnímu velení rozhodující pravomoci po dobu rozpuštění parlamentu, včetně moci legislativní a kontroly nad státními financemi.

Předsedou SCAF byl až do letošního 30. června polní maršál Muhammad Husajn Tantáví, který byl za Mubárakovy vlády téměř dvě desetiletí ministrem obrany. Krátce zůstal na tomto postu i v nové vládě premiéra Híšáma Kandila, vytvořené 2. srpna.

Mursí v neděli na místo Tantávího jmenoval s okamžitou platností ministrem obrany Abdal Fattaha Sisiho, šéfa vojenské rozvědky. Odvolal také z funkce náčelníka generálního štábu armády Samího Anana, muže číslo dvě ve SCAF. Nahradí ho generál Sidkí Subhí.

Mursího rozhodnutí oznámil na tiskové konferenci přenášené státní televizí prezidentův mluví Jásir Alí. Odvolaní Tantáví a Anan budou údajně napříště prezidentovi poradci.

"Tento boj mezi novým prezidentem a vojenskou radou se očekával, ale ne takhle rychle," citoval Reuters vyjádření analytika Gamála Sultána.

Prezident také jmenoval významného soudce Mahmúda Mekkiho viceprezidentem. Jak připomněla agentura AFP, jde teprve o druhého egyptského viceprezidenta za 30 let. Bývalý prezident Mubárak nikdy viceprezidenta nejmenoval až do povstání, během kterého byl v únoru 2011 sesazen. Během něj pak dosadil na tento post šéf své rozvědky Umara Sulajmána.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist