Jednoduchý způsob, jak otestovat výkonnost jednotlivých zemí světa a jejich pošt, vymyslela skupina amerických ekonomů.

Odeslali falešné dopisy neexistujícím podnikům na vymyšlených adresách ve 159 zemích a rok počkali, které z nich se vrátí zpátky odesilateli - profesorovi Rafaelu LaPortaovi z Dartmouth College, napsala ve čtvrtek agentura AP.

Všechny dopisy mířily do zemí, které jsou členy Světové poštovní unie (UPU). Její pravidla vyžadují, aby se dopisy s nesprávně napsanou adresou vrátily odesilateli během jednoho měsíce.

Do roka se LaPortaovi vrátilo 59 procent dopisů, ovšem během 90 dní se vrátily z pouze čtyř zemí - krom USA také České republiky, Salvadoru a Lucemburska.

Naopak v 16 státech dopisy zmizely jako v Bermudském trojúhelníku - například v Rusku, Tádžikistánu, Kambodži a hned několika zemích v Africe.

Z bohatých rozvinutých zemí se vrátilo téměř 85 procent dopisů, zatímco z chudších a méně rozvinutých států došla zpět méně než třetina odeslaných dopisů.

Výsledky podle ekonomů naznačují, že vlády v rozvojových zemích trpí stejnou nevýkonností či špatnou výkonností jako soukromý sektor. A jakkoli výsledky nebyly nijak překvapivé, "je důležité si uvědomit, že ne všechna špatná vláda je způsobena jen politikou", napsali autoři testu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist