České holínky na olympiádě v Londýně okouzlily i britský list The Guardian, který dal v úterý zlatou medaili za nejlepší olympijský stejnokroj České republice před Jamajkou a Nizozemskem.

Sloupkařka listu Hadley Freemanová byla naopak hluboce zklamaná z domácích Britů i z amerického stejnokroje.

Myslím, že všichni víme, o co na olympiádě opravdu jde, a to jsou debaty o tom, kdo má nejfajnovější tepláky. Je to jako OSN a konference v Davosu dohromady, jenom ještě víc na úrovni.

A protože tohle jsou britské noviny, oceňuji, že je prakticky mojí povinností začít týmem GB. No, říkali jste si o to: Británie, stojí to za pendrek.

Italové vypadali jako Gigolo

Při zahajovacím ceremoniálu oblečky, které nebozí sportovci oblékli, připomínaly zlevněný halloweenský kostým Aliho G. Seznámily tak vděčný svět s dosud neznámým konceptem zlatých "skvrn v podpaží". Pozitivem je, že uniformy odrážejí určitý rys britské povahy. Negativem je, že to není zrovna rys, který je třeba odrážet.

Ne že by americké uniformy byly o mnoho lepší. Možná je navrhl Ralph Lauren, ale klidně to mohli nechat na American Airlines. Chudáci sportovci při pochodu při zahajovacím ceremoniálu vypadali, jako kdyby každou chvíli měli začít ukazovat cestu k nejbližšímu nouzovému východu a předvést, jak zaujmout polohu při nouzovém přistání.

Itálie se držela snobských návrhářů a zlanařila svého národního krejčího Giorgia Armaniho. A jak tedy vypadají? Jako tepláky z filmu American Gigolo. Což je fajn, když žijete v 80. letech. A v černobílém filmu.

Ani jedno z toho se nedá říct o španělských a ruských uniformách. Španělské připomínají něco z obalu alba Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band a ty ruské asi navrhl (známý graffiti umělec) Keith Haring. Obě uniformy jsou dílem společnosti Bosco Sport, tedy značky, na kterou si opravdu nehodlám v blízké, a vlastně ani vzdálené budoucnosti, šetřit. A řekněte mi, co si má člověk myslet o německé uniformě s modrými modely pro kluky a růžovými pro holky? Tak jsou to sportovci, nebo novorozeňata?

Češi mají smysl pro humor

Ale všechno není špatné! Potlesk pro apartní modýlky Novozélanďanů, na které by s jejich jachtařskými blejzry a šaty s jemnými vzory byl pyšný každý švihák v Brooklynu nebo Dalstonu. Jihokorejci jsou také naprosto rozkošní v modelech ve stylu "Ahoj, námořníku!" s elegantními šátky a opravdu šikézními bretaňskými blůzami. Nizozemské uniformy možná nejsou od nóbl návrháře, ale v některých ohledech měly nejlepší styl s hezkými modrými kabáty a světle oranžovými kalhotami.

A nakonec, mými oblíbenci jsou dvě země, které zřejmě dávají větší důraz na pobavení než, aby byly šik. Jamajka měla u mě vždy velké šance, když jsem viděla, že uniformy navrhla dcera Boba Marleyho Cedella (budeš to muset spolknout, Giorgio Armani). Jasné barvy a vojenský nádech jsou tak radostné, že ani mě nenapadlo dělat žádné poznámky o Kokosech na sněhu. Ale nejvíc se mi opravdu líbila uniforma, kterou měli Češi. Ty holínky! Holínky! Jako součást národního stejnokroje! Kdo věděl, že Češi mají takový smysl pro humor? Představuji si, že všichni byli na cestě na hudební festival Camp Bestival.

Takže, kdybych měla rozdělovat medaile, byl by to bronz pro Nizozemsko, stříbro pro Jamajku a naleštěné zlato do České republiky. Prosím, povstaňte k české národní hymně. Ať je to, co je to.

Související