Indie se v rámci svého ambiciozního vesmírného programu chystá učinit další významný krok: už v roce 2013 chce vyslat na oběžnou dráhu planety Mars družici.
"Mise začne, jakmile jí dá ministerstvo vědy zelenou a na začátku příštího roku určí její harmonogram," řekl agentuře AFP Deviprasad Karnik, ředitel státem řízené indické Organizace na výzkum vesmíru (ISRO).
Pokud vláda schválí vše podle plánu, odstartuje 320tunová raketa s družicí v listopadu 2013 ze střediska v Sriharikotě na jihu státu Andra Pradéš. Na oběžnou dráhu Marsu by se pak sonda měla dostat v září 2014.
Podle anonymního zdroje z ISRO, který poskytl rozhovor agentuře AFP, dosáhnou náklady na misi 4 až 5 miliard rupií (1,465 až 1,832 miliardy korun).
Vesmír dobývá i druhý asijský gigant, Čína. Ta se v druhé polovině příštího roku pokusí poprvé v historii přistát s experimentální sondou na Měsíci, jak v pondělí informovala čínská státní média.
Sonda Čchang E-3 bude třetí fází čínského programu zkoumání Měsíce poté, co v říjnu 2007 byla vypuštěna na oběžnou dráhu Měsíce družice Čchang E-1 a v říjnu 2010 satelit Čchang E-2, jejichž úkolem bylo detailní pozorování souputníka Země.
NASA se chystá na "sedm minut hrůzy". Vozidlo Curiosity během nich dosedne na Mars - čtěte ZDE
Na Saturnově měsíci Enceladus může být život. Sonda Cassini objevila gejzíry vody - čtěte ZDE
Mise Čchang E-3, pojmenovaná jako dvě předchozí mise podle bohyně Měsíce, by měla zahrnovat první přistání čínského robotického vozítka na Měsíci a jeho návrat na Zemi, uvedla agentura Nová Čína. Z Měsíce bude sonda posílat výsledky průzkumu měsíčního povrchu.
Kolem roku 2017 má následovat nepilotovaná lunární mise, která by měla z Měsíce dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc, které Peking plánuje okolo roku 2020.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist