Indii v úterý postihl druhý mohutný výpadek elektřiny v tomto týdnu, který zanechal bez proudu na 600 milionů lidí. Podle agentury AP selhala severní a východní rozvodná síť, a zasažena je tak zhruba polovina země.

Při pondělním výpadku byly přerušeny dodávky elektrické energie pro 370 milionů obyvatel severu Indie, včetně metropole Dillí.

"Indickým úřadům se do pondělního večera podařilo obnovit provoz severní sítě, ale v úterý kolem 13:05 místního času síť znovu selhala," oznámil Šailendra Dubej, představitel energetických závodů nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš.

O kolapsu východní rozvodné sítě, která zásobuje i třetí největší indické město Kalkatu, informoval představitel energetických závodů státu Urísa S.K. Mohanty. Ten předpokládá, že vyřešit problém potrvá několik hodin.

Úterní výpadek je rozsáhlejší než ten pondělní, který se týkal "pouze" indického severu, kde postihl kromě Dillí ještě sedm států. Jejich obyvatelé byli bez elektřiny od časných ranních hodin po většinu dne.

Odborníci vinu za výpadky svalují na extrémně horké léto. Teploty v metropoli se pohybují kolem 35 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 89 procent, což nutí místní obyvatele mít nepřetržitě zapnuté větráky či klimatizaci.

Indie se potýká s energetickým deficitem

Výpadky proudu z tohoto týdne jsou v Indii největší za více než deset let. Přerušení dodávek menšího rozsahu však v Indii nastávají takřka denně, což vyvolává opakované pouliční protesty.

Agentura Reuters uvádí, že energetický deficit dosahuje v Indii ve špičce 12 procent a že letos situaci zhoršil ještě slabý monzun, který způsobil sucho a donutil rolníky více čerpat vodu ze studní.

Experti upozorňují na to, že Indie potřebuje výrobu elektřiny razantně zvýšit. Mimo jiné proto, že stamiliony Indů stále ještě nejsou na státní síť napojeny.