Nad smrtí kubánského disidenta Oswalda Payi, muže, kterého Václav Havel dvakrát nominoval na Nobelovu cenu míru, se objevují otazníky. Payův syn tvrdí podle BBC, že vozidlo, v němž jeho otec jel, a které narazilo do stromu, někdo záměrně vytlačil ze silnice. Podle oficiální verze bylo důvodem tragické havárie selhání řidiče.
Oswaldo Payá mladší se tak přidal ke své sestře, která oficiální verzi zpochybnila bezprostředně po incidentu. Prohlásil, že jeho otec dostával v minulosti mnoho vyhrůžek smrtí.
Podobná podezření mají mimo jiné také někteří kubánští opozičníci. Čeká se však na výpovědi dvou spolucestujících, kteří nehodu přežili, a celkové výsledky vyšetřování.
Na zádušní mši za Oswalda Payu se v úterý v Havaně sešly stovky lidí, mezi nimi i přední kubánští bojovníci za občanská práva. Během ceremonie vykřikovali opoziční hesla a slíbili, že budou pokračovat v boji za demokracii na Kubě.
Zemřel kubánský disident Payá. Havel byl pro nás inspirací, psal pro HN Dialog - čtěte ZDE
"Havlův" disident Payá zemřel při autonehodě na Kubě. Chtěli mu ublížit, tvrdí dcera - čtěte ZDE
Nehoda se podle oficiální verze stala kolem 14.00 hodiny místního času v místě La Gavina, když byl Payá se třemi spolucestujícími na cestě z Havany do města Bayamo. První výpovědi svědků hovoří o tom, že řidič ztratil kontrolu nad vozidlem a narazil do stromu.
Druhou obětí nedělní nehody byl podle europapress.es Kubánec Harold Cepera. Další dva lidé z čtyřčlenného osazenstva vozu, sedmadvacetiletý Španěl Ángel Carromero a sedmadvacetiletý švédský politik Jens Aron Modig, po ošetření opustili nemocnici ve městě Bayamo.
Zádušní mše za Oswalda Payáu
Havlův favorit
Payá strávil desítky let bojem proti komunistickému režimu vedenému bratry Fidelem a Raúlem Castrovými. Dvakrát byl nominován bývalým českým prezidentem Václavem Havlem na Nobelovu cenu míru.
Proslavil se především kampaní "Projekt Varela", kterou zahájil v roce 1998. Sháněl během ní podpisy na podporu návrhu zákona, který by na Kubě umožnil svobodu projevu, svobodné volby, svobodné podnikání a další demokratické reformy. Evropský parlament za to v roce 2002 Payovi udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.
Od prosince 2002 do února 2003 mu režim povolil odjet do zahraničí na turné, během něhož navštívil také ČR a setkal se s Václavem Havlem. Zavítal ale i do USA, Francie, Španělska a ve Vatikánu hovořil s tehdejším papežem Janem Pavlem II.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist