Evropská komise se podle očekávání vyjádřila velmi kriticky vůči Rumunsku a Bulharsku. Ve zveřejněných hodnotících zprávách odsoudila podle agentury AFP hlavně Bukurešť za porušování principů právního státu. Shledala u obou zemí nedostatky v boji s korupcí a při zavádění reforem soudnictví a justice.

Zpráva u Rumunska přiznává zemi celkový pokrok od přijetí do Evropské unie v roce 2007, ale poukazuje na četné nedostatky.

Nedávné kroky k sesazení pravicového prezidenta levicovou většinou vyvolal podle AFP u komise vážné pochybnosti, zda Bukurešť hodlá respektovat principy právního státu a zda vůbec rozumí, co právní stát v demokratickém pluralitním systému znamená.

U Bulharska zpráva sice oceňuje ústavní a další reformy od roku 2007, ale hovoří o jejich "neúplnosti". Sofii komise vyčítá, že v zemi nezajistila věrohodnou nezávislost soudců a nedostatečně bojuje proti korupci ve vyšších sférách a proti organizovanému zločinu.

Zprávy jsou součástí dohledového mechanismu, který byl pro obě země zavedený v době jejich vstupu do EU. Unie jim tehdy dala řadu podmínek týkajících se justice či boje proti korupci a organizovanému zločinu.

Od té doby každoročně hodnotí, zda a jak země v těchto oblastech pokročily. Na konci letošního roku by mohl "dohled" teoreticky skončit, ale to se nyní zdá nepravděpodobné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist