Anastasia R. nenávidí svého šéfa Jaye a přála by mu smrt. Matt B. právě nese kbelík svému kamarádovi, který přebral a má kocovinu. Charlie S. patrně touží po tom, aby každý měl jeho nové soukromé telefonní číslo. Všichni mají něco společného - sdílejí tyto poměrně důvěrné informace veřejně na sociální síti Facebook, napsal server CNN a informuje o novém webu, který právě na nedostatečnou ochranu soukromí na internetu upozorňuje.
Uvedené údaje a desítky dalších dosti osobních a nepromyšleně zveřejněných dat se od pondělního odpoledne začaly hromadit na nové webové stránce We Know What You´re Doing (Víme, co děláš), kterou vytvořil osmnáctiletý student a webový vývojář Web Callum Haywood. Chce upozornit na množství informací, které mnozí lidé neuváženě sdílejí i se zcela cizími osobami na sociálních sítích.
Haywoodův webový prohlížeč hledá v rámci veřejných statusů na Facebooku slova a fráze jako "nenávidím svého šéfa" či "kocovina" nebo témata k diskusi jako "koho chcete vyhodit?" nebo "kdo ujíždí na drogách?".
"Byl jsem dost šokován, co všechno lidé odhalují na svých veřejných stránkách na Facebooku. A to je jeden z důvodů, proč jsem tuto stránku spustil. Pokud by neexistoval dostatek vhodných dat, tak by tato stránka pravděpodobně neexistovala," uvedl pro CNN Haywood.
Co následovalo, když Haywood web spustil? Za necelý den jeho stránku zhlédlo více než 120.000 návštěvníků a téměř 5000 z nich vyjádřilo stránce své sympatie prostřednictvím tlačítka "like", uvedl v e-mailovém interview se CNN autor stránky.
Na návštěvě ve Facebooku: Nové sídlo není hotové, hodně připomíná Google - čtěte ZDE
Facebook bude mít poprvé ve správní radě ženu, provozní ředitelku Sheryl Sandbergovou - čtěte ZDE
Další stránky proti Facebooku
Nová stránka jde ve stopách takových webů, jako byla například stránka Please Rob Me (Prosím, vykraď mě) spuštěná v roce 2010, která shromažďovala veřejně dostupné informace z různých sociálních serverů. Cílem bylo lidem ukázat, že jim hrozí nebezpečí, pokud na internetu vyzvoní, kdy nebudou doma. I další weby začaly postupně shromažďovat hloupé a směšné statusy na Facebooku, tedy informace, jak se lidé právě cítí, co dělají a podobně.
Haywood se prý nesetkal s tím, že by někdo chtěl svá data smazat. Uživatelé Facebooku si prý vůbec nemusí připadat vůči jeho webu bezmocní. Prohlásil, že je připraven odstranit ze stránky jakékoli kompromitující údaje, pokud ho o to požádají lidé, kteří je zveřejnili. Zároveň však upozornil, že pokud hlášky zůstanou na veřejné stránce Facebooku, tak je bude moci snadno kdykoli vypátrat jakákoli jiná webová stránka.
Navzdory mnoholetým varováním, aby si lidé i na internetu hlídali své soukromí, bylo publikováno bezpočet případů, kdy lidé například přišli o práci poté, co zveřejnili nevhodné hlášky na veřejném prostoru Facebooku. Haywood doufá, že jeho stránka, na které bylo v úterý k vidění více než 75 podivností či přímo naprostých hloupostí, ukáže, jak často lidé hazardují on-line.
Dobrá a jednoduchá rada uživatelům Facebooku, kteří nechtějí, aby se jejich hlášky vzniklé v alkoholovém opojení například o jejich nadřízeném objevily na serveru We Know What You're Doing, tedy zní: Nastavte si ve svém účtu na Facebooku ochranu soukromí a ujistěte se, že váš text nebude prezentován veřejně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist