Váhání českých vládních poslanců, zda vydat k trestnímu stíhání svou kolegyni Vlastu Parkanovou, je dobrým příkladem pasti, která čeká na každou politickou garnituru, jež začne ve vládní pozici skutečně bojovat proti korupci.

Každá významná politická strana má svou - všelijakou - minulost a už byla u moci. Tedy hojně se setkávala s pokušením korupce a klientelismu a prakticky vždy alespoň část strany těmto svodům také podlehla, napsal dnes slovenský list Sme.

Každá významnější politická strana tak má svou skříň a v ní nějaké kostlivce, čekající, aby z ní mohli vypadnout. Platí to i pro formálně nové strany, které se neobejdou bez pošpiněných politických veteránů.

Nutnou součástí boje proti korupci však je, že politici uvolní ruce prokuratuře a policii, aby mohly konečně normálně fungovat.

"Neřízená" policie však dříve či později dospěje i ke kostlivcům ve vládních skříních, což také u mnoha koaličních politiků, do té doby podporujících boj proti korupci, vede k radikální změně názoru. Nejen ze solidarity s kolegy nebo ze strachu, že přijde řada i na ně. Ale i z jednoduchého důvodu, že takové vyšetřování ohrožuje křehkou koalici a její parlamentní většinu.

A to tím spíš, že s bojem proti korupci přicházejí z logiky věci proreformní vlády prosazující i jiné nepopulární změny, což téměř zákonitě znamená, že jde o křehké a těžce zkoušené koalice, kterým neustále hrozí rozpad.

Pro vládu Ivety Radičové to platilo stejně, jako to platí pro vládu Petra Nečase. A není se co divit, že osobně asi skutečně poctivý Nečas, který ještě snesl odchod nejzkorumpovanější koaliční strany Věcí veřejné do opozice, se v případu Parkanová už přidává k ministrovi financí Kalouskovi a hovoří o policejní šikaně.

V případu Parkanová je totiž téměř vedlejší, zda porušila zákon, když si při nákupu letadel pro armádu nevyžádala další odhad ceny. Stát poškodil už samotný nákup zbytečných letounů.

Tento nákup byl součástí podvodného systému armádních zakázek, na kterém vydělávali jen výrobci a zejména zprostředkovatelé obchodů.

Tento systém nastavil Kalousek a v jeho fungování je namočena velká část vládní i opoziční politické elity. Pokud se do něj policie vážně pustí, nemusí nejen z Nečasovy vlády zůstat kámen na kameni. Není divu, že uvažuje o zařazení zpátečky, uzavírá Sme.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist