Nově jmenovaný řecký premiér Antonis Samaras by měl dnes oznámit složení nové vlády, jejíž vznik umožnila jeho dohoda se socialistickým hnutím PASOK a Demokratickou levicí (DIMAR). Obě strany jsou připraveny podpořit kabinet v parlamentu, známá jména z jejich řad ale v nové vládě nebudou.

Řecká média předpovídají, že klíčový post ministra financí zaujme dosavadní guvernér řecké národní banky Vasilis Rapanos, blízký socialistům. Obsazení dalších ministerských křesel zatím není jasné.

Jak PASOK, tak i DIMAR daly najevo, že klíčové osobnosti ze svých stran do vlády nevyšlou. Levice, stejně jako Samarasova pravicová Nová demokracie, bude v "kabinetu národní záchrany" zastoupena spíš odborníky.

Vláda bude mít před sebou obtížný úkol obnovit po mnohatýdenní pauze způsobené dvojími volbami dialog s eurozónou. Řecko doufá, že jeho výsledkem budou nové, mírnější podmínky pro úsporná opatření, jimiž Západ podmiňuje vyplacení dalšího balíku mnohamiliardové pomoci.

Podle řecké televize by složení vlády mělo být oznámeno dnes dopoledne, odpoledne pak v prezidentském paláci nový kabinet složí přísahu.