Řečtí socialisté se rozhodli, že nenavrhnou do vlády vedené předsedou pravicové Nové demokracie (ND) svoje členy, ale důvěru jí vysloví.

Oznámil to ve středu předseda Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) Evangelos Venizelos po dopoledním zasedání poslaneckého klubu strany. Sestavením vlády byl v pondělí bezprostředně po nedělních volbách pověřen prezidentem šéf vítězné strany ND Antonis Samaras.

Do vlády nechce vstoupit ani Demokratická levice (DIMAR), která se rýsuje jako třetí koaliční partner ND. "Podpoříme vládu při hlasování o důvěře, ale do kabinetu nevstoupíme," řekl v úterý večer předseda DIMAR Fotis Kuvelis.

Podle serveru listu To Vima předcházely stejnému rozhodnutí PASOK, prosazovanému Venizelosem, v úterý večer ostré hádky uvnitř vedení strany. Jeho část totiž prosazovala názor, že pokud PASOK chce plně podporovat budoucí vládu, pak by v ní měla mít také svoje ministry. Podle všeho se nejhlasitěji ozývali ti, kteří měli o vládní křesla zájem.

Venizelos musel dodržet volební slib

Venizelos jim ale rozhodně oponoval připomínkou předvolebního slibu, že se PASOK už nebude snižovat k politikaření a obchodu s ministerskými funkcemi, a voličům slíbil, že v budoucím kabinetu, o kterému už předvídal, že půjde o prozatímní kabinet "národní záchrany", nezasednou už žádné známé tváře z předchozích vlád.

Venizelos už po prvních volbách v květnu, v nichž utrpěl PASOK zdrcující porážku, vyvolal ve straně personální zemětřesení. Požádal všechny členy výkonného výboru strany, aby se oficiálně vzdali svých funkcí. Stranu má v příštích měsících pak čekat sjezd, na kterém by mělo být zvoleno nové vedení.

Jeden z uznávaných starých členů strany Theodoros Pangalos vyslovil v rozhlase názor, že série dvou volebních porážek ukázala, že PASOK by možná měl vyměnit nejen osobnosti ve svém čele, ale také ideologii a snad i celý název.

Samaras potřebuje co nejsilnější parlamentní podporu, aby mohl prosadit úsporná opatření nezbytná k boji s obřím státním zadlužením. Cestu z krize pomáhá Řecku nalézt Evropská unie a Mezinárodní měnový fond s pomocí mnohamiliardové půjčky, jejíž poskytnutí obě instituce vážou na tvrdý úsporný program.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist