Vězněné trio ruských rockerek ze skupiny Pussy Riot zažalovalo ruskou justici u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle advokátky zadržených Violetty Volkovové žaloba napadá u soudu Rady Evropy jak rozhodnutí moskevského soudu o vazbě, tak i rozsudek kasačního soudu, který uznal vazbu za oprávněnou.

Tři známé protagonistky ruské punkové scény jsou ve vězení už téměř čtyři měsíce za akci, která pobouřila pravoslavnou církev, přivolala hrozbu až sedmiletého vězení a zároveň odstartovala solidární akce prakticky po celé Evropě.

V hlavním moskevském pravoslavném kostele zorganizovaly hlučnou "punkovou modlitbu", která se měla stát protestem proti rostoucímu vlivu církve na kremelskou politiku.

Tří z pěti účastnic policie na místě zatkla a ve vazbě je bude držet nejméně do neděle 24. června. Délku vazby soud zdůvodňuje neochotou zadržených ke spolupráci s vyšetřovateli. Když advokáti rockerek v půli května proti rozhodnutí soudu podali stížnost, kasační soud ji smetl se stolu.

V moskevských médiích se v těchto dnech objevují spekulace, že vazba Naděždy Tolokonnikovové, Mariji Aljochinové a Jekatěriny Samucevičové bude v příštích dnech znovu prodloužena. Dívky si stěžují na úzkostné stavy a šikanu vězeňského personálu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist