Jedním z největších skandálů v historii USA byla aféra Watergate, která začala 17. června 1972 ve stejnojmenném komplexu budov ve Washingtonu. V ústředí Demokratické strany bylo tehdy v noci zadrženo pět mužů, o nichž se záhy prokázalo, že je vyslal štáb za znovuzvolení republikánského prezidenta Richarda Nixona. Ten sice na podzim téhož roku mandát obhájil, ale po dvou letech kvůli aféře sám rezignoval (jako dosud jediný prezident v amerických dějinách).
V únoru 1973 založil Senát Výbor pro vyšetřování aféry Watergate a začala veřejná slyšení, která na televizní obrazovce sledovaly milióny Američanů. Vyšetřování postupně odkrylo mnohé nezákonné aktivity za Nixonova úřadování - sledování a odposlouchávání politických soupeřů, diskreditaci protivníků a další nezákonné aktivity financované z částečně ilegálních fondů.
Američané se také dozvěděli o existenci tajného nahrávacího zařízení nainstalovaného v důležitých místnostech Bílého domu. Ještě více šokující pak bylo zjištění, že prezident o odposleších věděl a sám si nahrával své návštěvy.
Aféra Watergate
Zprvu Nixon odmítal pásky vydat a odvolával se na speciální právo prezidenta. Jejich vydání nařídil Nixonovi v červenci 1974 až Nejvyšší soud. Z pásek šlo odvodit, že prezident o celém spiknutí věděl a navíc se ho snažil utajit. Navíc se nalezla páska, ze které bylo osmnáct a půl minuty vymazáno. Bílý dům to označil za nehodu jedné ze sekretářek, která zmáčkla špatný knoflík. Celá operace měla podle všeho vést především k zdiskreditování Nixonových politických protivníků z řad opozičních demokratů.
Nixon poráži Kennedyho - čtěte ZDE
Skandál vedl k odsouzení dvacítky osob, včetně úředníků Nixonovy administrativy, sám Nixon dostal od svého nástupce a svého bývalého viceprezidenta Geralda Forda plnou imunitu. Aféra vedla též Kongres omezení pravomocí hlavy státu a legitimizovala kontrolní roli médií v demokratické společnosti.
Výrazný podíl na rozpletení kauzy měli Carl Bernstein a Bob Woodward z The Washington Post, kteří za více než dva roky napsali o Watergate přes 300 článků. O vlastním vyšetřování pak sepsali knihu Všichni prezidentovi muži, v jejíž filmové verzi z roku 1976 hráli novinářské duo Robert Redford a Dustin Hoffman.
Jméno aféry se od té doby odrazilo v pojmenování řady různých skandálů nejen v USA, které tak dostávají příponu -gate, mimo jiné Irangate (tajné dodávky zbraní Íránu za prezidenta Ronalda Reagana a financování nikaragujských contras), Camillagate (telefonní hovory britského prince Charlese s jeho tehdejší milenkou, dnes manželkou Camillou) či v Čechách kauza JUDrgate (neoprávněné užívání titulu JUDr.).
Aféra Watergate
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist