Evropská unie v tajnosti připravuje plán svého dalšího vývoje. Informuje o tom německý nedělník Welt am Sonntag, podle něhož vize na příštích pět až deset let zahrnuje čtyři oblasti: strukturální reformy, bankovní unii, fiskální unii a politickou unii.

Hlavní body plánu má představit prezident EU Herman Van Rompuy na evropském summitu koncem června. Cenou za uskutečnění plánu by však prý mohlo být rozštěpení EU.

Na plánu "nové stabilní Evropy" podle Weltu pracují na pokyn šéfů vlád špičky evropských institucí. Kromě Van Rompuye jsou to předseda Evropské komise José Manuel Barroso, šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

Nejde přitom jen o už nepostačující krátkodobá řešení krize. Evropa, a zvláště eurozóna, mají dostat novou vizi. Pokud by se na plánu shodlo 27 členských států unie, vznikla by prý zcela nová Evropa. Nejpozději do konce roku by měli šéfové států a vlád tuto "cestovní mapu" oficiálně schválit. "Mohl by to být revoluční dokument," píše Die Welt.

"Všude na světě, v Americe nebo Asii, se nás ptají: kam vlastně směřujete," cituje německý list nejmenovaného vysokého představitele EU. "Na to musíme po dvou letech krize konečně najít odpověď," dodal zdroj.

Z Berlína se však údajně ozývají varování před nerealistickými očekáváními.

Už teď se zdá, že návrhy by bylo možné uskutečnit jen za cenu dalšího štěpení mezi 17člennou eurozónu a zbytkovou Evropu, která bude po přijetí Chorvatska do EU v příštím roce zahrnovat 11 států.

Pro spolkovou vládu je pak podle Weltu zdaleka nejcitlivějším návrhem ten, který směřuje k vytvoření fiskální unie.

Už když německá kancléřka Angela Merkelová prosadila pakt rozpočtové kázně, musela se smířit s tím, že se k němu odmítli připojit dva partneři z EU - Velká Británie a Česko, upozornil Die Welt.