Řecká Koalice radikální levice (SYRIZA) ve svém ekonomickém volebním programu navrhuje zastavení privatizace, snížení DPH a konec dalšího zmenšování platů a penzí. Program strany, která je favoritem nadcházejících předčasných parlamentních voleb, představil v pátek její předseda Alexis Tsipras.

Šéf radikálního levicového hnutí, které bude 17. června bojovat o vítězství ve volbách s konzervativci z Nové demokracie (ND), podle očekávání oznámil, že země by pod jeho vedením přestala plnit dohodu o mezinárodní finanční pomoci.

Prioritou levicové vlády by podle Tsiprase byla pomoc předluženým domácnostem, a to například zastavením poklesu důchodů a mezd nebo snížením DPH na základní potraviny. Podle něj by také měly zůstat strategické firmy ve vlastnictví státu.

Řecko je od květnových voleb v patové situaci. Žádná strana nebyla s to vytvořit koalici s podporou nadpoloviční většiny v parlamentu, a tak zemi vede úřednická vláda k novému hlasování.

To bude podle všech dosavadních průzkumů velmi dramatické - největší šance se přitom připisují právě hnutí SYRIZA, které v květnových volbách skončilo druhé, a proevropské ND.