Irové budou ve čtvrtek v referendu rozhodovat o ratifikaci evropského fiskálního paktu, na kterém se dohodla většina zemí EU s výjimkou ČR a Británie. Irsko je jedinou zemí, kde bude o tomto dokumentu rozhodovat referendum.

Irové za posledních deset let dvakrát odmítli v referendu evropské smlouvy. Tentokrát však průzkumy ukazují na ratifikaci fiskálního paktu podporovaného všemi velkými vládními i opozičními stranami.

Smlouva k tomu, aby začala platit, musí být ratifikována nejméně ve 12 ze 17 států eurozóny. Irská vláda tedy nebude mít žádný důvod referendum opakovat.

Případné irské ne by tedy neznamenalo konec smlouvy a dotklo by se především Irska. Ohrozilo by to jeho setrvání v eurozóně a bránilo by mu čerpat z trvalého záchranného fondu eurozóny.

Irsko musí podle ústavy vypisovat referendum při přesunu pravomocí do Bruselu. Irové nejprve v roce 2001 zamítli smlouvu z Nice a o rok později ji na druhý pokus přijali. Stejná situace se opakovala kolem lisabonské smlouvy o reformě institucí EU v letech 2008 a 2009.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist