Britská vláda připravuje plány, díky kterým by v případě pádu eura mohla omezit příliv lidí z Řecka a dalších zemí Evropské unie sužovaných krizí.

V Británii rostou obavy, že pokud by Řekové museli opustit euro, znamenalo by to prakticky jeho krach a miliony lidí by přišly o práci. Krize se podle Britů může rychle rozšířit do dalších zemí, které mají problémy, jako je Španělsko, Irsko a Portugalsko. Británie je přitom považována za bezpečné místo, protože má vlastní měnu, tvrdí britský server The Telegraph.

Vláda v Londýně už "začala zkoumat trendy", aby zjistila, zda imigrantů z krizí ohrožených zemí přibývá, řekla ministryně vnitra Theresa Mayová. Zatím podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by jich bylo více, dodala ale, že se "dá těžko říct, jak se situace vyvine v následujících týdnech".

Momentálně mohou občané členských států z EU s vyjímkou "nováčků" Rumunska a Bulharska pracovat kdekoliv v rámci společného unijního trhu. Ministryně vnitra Mayová se ale netají tím, že v případě většího přílivu imigrantů ze zemí sužovaných krizí to žadatelům o práci v Británii chce pěkně ztížit. "Naším cílem je vytvořit z Británie velmi nepřátelské prostředí pro ilegální imigraci," přiznává bez obalu Mayová.

O imigraci se jedná i v Bruselu

Imigranti by například museli žádat o víza do Británie. Podle britské ministryně vnitra se nálada a názor na imigraci mění i uvnitř EU. "Diskuze s mými kolegy v rámci EU se nyní mnohem více zaměřují na imigraci a migraci jako na téma, na které je třeba brát zřetel a které má být pojmenováno. Lidé si stále více uvědomují, že je potřeba předcházet zneužívání principu volného pohybu," tvrdí Mayová.

Konzervativní ministryně musí na omezení imigrace pracovat i v rámci splnění předvolebních slibů své strany. Toryové vyhlásili omezení migrační bilance na pouhých několik "desítek tisíc ročně", reálná čísla se ale stále pohybují kolem 250 tisíc nových imigrantů v Británii za rok.

Britský premiér Cameron už dříve řekl, že jeho vláda vytváří krizové scénáře pro případ pádu eura. Týká se to třeba evakuace britských občanů z Řecka v případě, že by tam vypukl chaos.

Server The Telegraph také připomíná, že řada zemí využila možnosti omezit příchod cizinců na svůj trh práce v době, kdy do Evropské unie vstoupily země jako Polsko nebo Česká republika.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist