V Řecku složilo přísahu 16 členů nové přechodné vlády, která má zemi spravovat jen do předčasných voleb 17. června.

Následuje ustavující schůze parlamentu s přísahou 300 poslanců, kteří byli zvoleni 6. května a kteří budou poslanecký mandát vykonávat pouze do pátku, protože před dalšími volbami musí být parlament rozpuštěn.

Mezi novými poslanci je mimo jiné i skupina 21 extremistů z krajně pravicového Zlatého úsvitu, který však odmítá nálepku neonacistické strany.

Politické strany se po květnových volbách navzdory několika pokusům během devíti dnů nedokázaly dohodnout na koaliční vládě, a ve středu se proto domluvily na uskutečnění dalších voleb.

Řecká politická scéna je v současnosti rozpolcená. Na jedné straně jsou stoupenci úsporných opatření, která prosazují především dvě dosud vládní strany - konzervativní Nová demokracie (ND) a socialistický PASOK.

Proti opatřením vyžadovaným Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se staví populistické strany, jako je krajně levicová SYRIZA, která v květnových volbách skončila druhá za ND a před třetím PASOK a která má podle průzkumů šanci červnové volby vyhrát.

V takové situaci by silně zadlužené Řecko závislé na pomoci zbytku eurozóny podle mnohých pozorovatelů zřejmě zamířilo pryč ze společenství zemí platících eurem, ačkoli většina Řeků si ve skutečnosti návrat k národní měně drachmě nepřeje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist