Britský premiér David Cameron poslal povzbuzující vzkaz Rebece Brooksové poté, co musela loni v létě kvůli skandálu kolem odposlechů odstoupit z čela společnosti News International (NI) sdružující britské listy Ruperta Murdocha.
Brooksová to přiznala v pátek před komisí soudce Briana Levesona, která vyšetřuje okolnosti odposlechů.
Brooksová je klíčovou postavou celého skandálu. Byla v minulosti šéfredaktorkou nedělníku News of the World (NoW), který musel být loni kvůli odposlechům zavřen, pak dalšího bulváru The Sun, a nakonec NI, která zastřešuje Murdochovy britské listy - vedle NoW a The Sun také The Times a The Sunday Times.
Od propuknutí skandálu byla třiačtyřicetiletá Brooksová dvakrát zatčena a vyslýchána kvůli odposlechům a maření výkonu spravedlnosti. Skandál loni otřásl britskou mediální i politickou scénou a oslabil postavení Ruperta Murdocha.
Do té doby se ho obávali vládní i opoziční politici a současně se intenzivně ucházeli o jeho přízeň - a přízeň jeho podřízených, jako byla Brooksová.
Levesonova komise zkoumá nejen poměry v britských médiích, ale i jejich kontakty a vliv na politiky. Brooksová uvedla, že poté, co byla v červenci nucena kvůli skandálu z vedení NI odstoupit, dostala "nepřímé" povzbuzujíc vzkazy od Davida Camerona.
Murdochovi došla trpělivost. Bulvární list News of the World po 168 letech končí - čtěte ZDE
Policie zatkla bývalou šéfredaktorku News of the World. Kvůli odposlechům - čtěte ZDE
Obdobná povzbuzení dostala i "od čísla 11 (na Downing Street), ministerstva vnitra a zahraničí". Narážela tak na ministra financí George Osbornea, ministryni vnitra Theresu Mayovou a ministra zahraničí Williama Haguea. Cameron prý ve svém vztahu dal najevo lítost nad tím, že vůči ní nemůže být loajálnější kvůli tlaku, který na něj vyvíjí opozice.
Během kampaně před parlamentními volbami v květnu 2010 si s Cameronem vyměňovali prý asi dvě textové zprávy týdně. Cameron je prý podepisoval DC.
"Někdy je končil LOL, to mělo znamenat lots of love (srdečně, doslova hodně lásky). Pak jsem mu řekla, že to znamená laugh out loud (nemohu se udržet smíchy, doslova směju se nahlas) a pak už je tak nepodepisoval," řekla Brooksová.
Tony Blair na oslavě narozenin
Po odchodu z čela NI jí také podpořil někdejší labouristický premiér Tony Blair, na rozdíl od jeho nástupce Gordona Browna, který podle ní v té době "asi vyvěšoval prapory". Tím upozorňovala a to, že poté, co Murdochovy listy podporovaly v Blairově éře labouristy, po nástupu Browna přešly na stranu tehdy opozičních konzervativců.
Blair také přišel na oslavu jejích 40. narozenin, kterou ve svém domě uspořádal Rupert Murdoch. S Blairem a s jeho ženou Cherie se vůbec blízce spřátelila. Ale s Blairem si nevyměňovala smsky nebo emaily, protože Blair "neměl mobil a jako premiér... nepoužíval počítač".
Z jejího svědectví také vyplynulo, že lobbovala u vládních představitelů kvůli Murdochovu záměru převzít televizi BSkyB a zasahovala za vlády labouristů do dlouhodobého sporu mezi Blairem a Brownem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist