Radikalizace řeckých voličů se může přelít do dalších zemí, říká Gideon Rachman, komentátor listu Financial Times. Na Evropu a její sjednocování se dívá lehce skeptickýma očima, ale zdůrazňuje, že až krize eura promění eurozónu, tak bude důležité udržet to, co – na rozdíl od eura – v unii funguje.
Francouzský prezident François Hollande podle něho nemůže splnit sliby, s nimiž vyhrál volby, a Britové, kteří se v Evropě tak trochu odsunuli do izolace, se v depresi těší na oslavu královnina jubilea, olympiádu a lepší počasí.
HN: Kdy Řecko opustí eurozónu?
Nebyl bych tak absolutní v tvrzení, že Řecko eurozónu opustí. Šance je nyní tak půl na půl. Nemělo by se podceňovat, že většina Řeků chce zůstat v eurozóně a německá vláda chce to samé. Sedmdesát procent Řeků chce euro a Angela Merkelová naposledy před měsícem řekla, že řecký odchod by byl katastrofou. Bude obrovské úsilí je v eurozóně udržet i za situace, která nyní panuje.
Důvod, proč nakonec eurozónu opustí, může být tento: když nedokážou zformovat vládu, neprosadí další reformy jako podmínku zahraniční pomoci, Mezinárodní měnový fond odmítne poslat další splátku půjčky, EU to také odmítne. V tom bodě si nejsem jistý, jak se bude situace dál vyvíjet a zda je pozice Řecka i nadále udržitelná. Německá vláda chce Řecko uvnitř eurozóny, ačkoli jsou hlasy kolem Bundesbanky a ministerstva financí, které by Řeky rády viděly mimo. Uvnitř Německa se o tom diskutuje, stejně jako v Bruselu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.