Obě dosud vládní proevropské strany v Řecku nebudou mít po nedělních parlamentních volbách většinu poslanců potřebnou k vytvoření nové koaliční vlády.
Po sečtení 98,6 procenta odevzdaných hlasů se ukazuje, že dosavadní koalici chybějí dva poslanci k získání většiny. Zemi, která se topí v ekonomických problémech, proto nyní čeká nejisté období vyjednávání o novém kabinetu. V ohrožení je i osud úsporných opatření, které Řecko přijalo ve snaze zachránit se před bankrotem.
Pravicová Nová demokracie (ND) sice zvítězila, ale získala jen 18,9 procenta hlasů. Její dosavadní koaliční partner, levicová strana PASOK, je až třetí s 13,2 procenta. Právě PASOK lze označit za největšího poraženého voleb – od minulého hlasování v roce 2009, kdy získal 43,9 procenta voličů, totiž ztratil podstatnou část příznivců.
ND a PASOK ve společné vládě podporovaly tvrdá úsporná opatření, vynucená eurozónou, která výměnou za to finančně zachraňuje Řecko před bankrotem. Zatímco ve volbách před třemi lety dostaly dohromady 77,4 procenta hlasů, v neděli se jejich podíl propadl na 32,1 procenta.
Investoři novému Řecku nevěří. Trhy po tamních a francouzských volbách krvácejí - čtěte ZDE
Proevropské strany v Řecku utrpěly ztráty, do parlamentu se dostanou i extremisté - čtěte ZDE
Druhé místo si v neděli vybojovala opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA) s 16,8 procenta hlasů. Její šéf Alexis Tsipras už v neděli řekl, že bude usilovat o sjednocení stanovisek celé řecké levice, aby se snažila dosáhnout zastavení politiky ústupků a škrtů.
Názorové texty k víkendovým volbám v Řecku a Francii
Analýza Martina Ehla: Jiná Evropa
Komentář Adama Černého: Hollande má málo času
Ekonomický komentář Jana Bureše: Naivní představy Francoise Hollanda o podpoře růstu
Řecký blog Aleny Vitákové: Nebyla to jen mediální bublina, neonacisté míří do parlamentu
Ze světa: NYT, Paul Krugman: Those Revolting Europeans
Kromě tří nejsilnějších subjektů se do parlamentu dostaly ještě další čtyři strany – konzervativní Nezávislí Řekové budou mít 33 poslanců, Komunistická strana Řecka (KKE) 26 zákonodárců a Demokratická levice 19. Obrovským překvapením je úspěch řeckých neonacistů ze strany Zlatý úsvit, která podle všeho bude mít 21 poslanců.
Vítěz bude jednat s malými stranami
Předseda vítězné strany Antonis Samaras už řekl, že bude usilovat o vytvoření vlády "národní záchrany", jejímž hlavním úkolem bude udržet zemi v eurozóně. Po široké koalici proevropských stran volá také lídr PASOK Evangelos Venizelos. "Smysl by měla vláda národní jednoty, jíž by se účastnily všechny strany nakloněné proevropskému kurzu, bez ohledu na jejich postoj k půjčkám," řekl.
Očekává se, že řecký prezident Karolos Papulias pověří Samarase sestavením vlády ještě v pondělí. Podle médií hodlá šéf ND o zformování nové vlády mluvit nejen se stranou PASOK, ale také s malou levicovou stranou Demokratická levice a se spíše euroskeptickými konzervativními Nezávislými Řeky.
Výsledky se projevily i na burzách
Nejistota kolem vytvoření řecké vlády se projevila v pondělí po otevření asijských trhů. V Hongkongu začalo obchodování na burze poklesem o 2,08 procenta, v Tokiu o 2,63 procenta. Výrazný pokles zaznamenaly také západoevropské akcie.
Vedle nejistoty v Řecku trhy sledují i vývoj ve Francii, kde nově zvolený socialistický prezident François Hollande chce vedle rozpočtových škrtů klást důraz na podporu růstu.
zdroj: igraphics.gr
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist