Rodina zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina odletěla ve čtvrtek z pákistánského Islámábádu do Saúdské Arábie. Oznámily to pákistánské úřady.

Z Pákistánu přepravilo tři bin Ládinovy vdovy a jejich děti zvláštní letadlo. Saúdskou Arábii jako zemi svého příštího pobytu si údajně vybraly samy.

"Členové bin Ládinovy rodiny odletěli z Pákistánu do Saúdské Arábie, kterou si sami zvolili za cíl cesty," uvedla v prohlášení pákistánská vláda.

Usámu bin Ládina zastřelilo loni počátkem května v jeho domě v Abbottábádu nedaleko Islámábádu zvláštní americké komando.

Po operaci bylo zadrženo celkem 16 osob včetně teroristových tří manželek. Trojice žen a jejich dvě dospělé dcery byly odsouzeny k pobytu ve vězení za ilegální pobyt na pákistánském území. Bin Ládinovy nezletilé děti a jedno vnouče z nelegálního pobytu obviněny nebyly. Směly proto Pákistán svobodně opustit, nebo po dobu soudního procesu zůstat se svými matkami.

Vdovám nyní trest vězení vypršel. Saúdská Arábie, kam byly vyhoštěny, je ale údajně váhala přijmout. Odjezd bin Ládinových vdov a dětí z Pákistánu byl proto "z administrativních důvodů" nejméně o týden odložen.

Dvě bin Ládinovy vdovy pocházejí ze Saúdské Arábie, třetí je Jemenka. Ze Saúdské Arábie byl i samotný bin Ládin. Tato monarchie ho ale už v roce 1994 zbavila občanství.

Související