Čínský premiér Wen Ťia-pao je očekáván v Polsku na dvoudenní návštěvě, která bude ve čtvrtek korunována ekonomickým summitem se 16 vedoucími činiteli střední a východní Evropy.
Varšava bude poslední etapou jeho evropského turné, které ho zavedlo na Island, do Německa a Švédska, napsala agentura AFP.
Zcela nového summitu se ve Varšavě zúčastní premiéři Albánie, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, České republiky, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Makedonie, Maďarska, Rumunska, Srbska, Slovinska, Slovenska a hostitelského Polska.
Zastoupeno na něm bude i kolem 300 čínských společností a 450 podniků ze zemí daného regionu, z toho 300 polských.
Čína skrovně investovala v období let 2004 až 2010 v regionu 622 milionů eur. Podle nedávné zprávy Institutu pro rozvoj střední a východní Evropy se ale roční objem těchto investic v posledních letech zdvojnásobil.
MMF: Čína se mění, pomáhá globální ekonomice, a svět se jí proto nemusí bát - čtěte ZDE
Čína potrestala vůdce rebelující vesnice. Zkorumpované úředníky vyloučila ze strany - čtěte ZDE
Číňané "disponují hromadou eur a dolarů, které chtějí utratit" a sázejí na stabilitu regionu, jeho růst a jeho konkurenceschopné ceny, aby si "zajistili dokonalý přístup na trhy východní Evropy". Ty jsou prioritním cílem jejich vývozů, řekl AFP Witold Orlowski, konzultant poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers a bývalý poradce polského prezidenta.
Export čínských výrobků do zemí Evropské unie se v prvním desetiletí tohoto století zvýšil čtyřnásobně. Za prvních deset měsíců roku 2011 dosáhl podle dat Evropského statistického úřadu (Eurostat) výše 243,8 miliardy eur.
Miliardové investice
Zatímco státy eurozóny konfrontované s dluhovou krizí čínské investice znepokojují, jejich východní sousedé, členové i nečlenové EU, natahují před čínskými investory červený koberec.
Velký zájem Pekingu vzbuzují "nízké náklady na pracovní síly a preferenční politika" v regionu, vysvětlil čínský expert Cchuej Chung-ťien.
Pro Čínu "je východní Evropa zároveň trhem i výrobním místem", zdůrazňuje Orlowski.
Postkomunistické Maďarsko, které je členem EU, uvítalo na svém území čínského výrobce mobilních telefonů Huawei, jednoho z nejvýznamnějších čínských investorů v regionu. Obchodní obrat této společnosti by se měl letos podle očekávání zdvojnásobit oproti loňsku na více než 2,28 milionu eur.
V Polsku je podle zpráv v médiích čínská společnost Shanghai Electric jedním z dvojice konkurenčních asijských firem, které se ucházejí o zakázku na výstavbu uhelné elektrárny v hodnotě 1,9 miliardy eur.
V lednu odkoupila čínská společnost LiuGong Machinery od polského ministerstva financí firmu Huta Stalowa Wola, specializovanou na výrobu stavebních strojů, a jejího distributora Dressta Co, za zhruba 56 milionů eur.
První pokus Pekingu proniknout na polský trh veřejných zakázek nicméně ztroskotal. Varšava loni v červnu odstoupila od smlouvy s čínskou společností China Overseas Engineering Group (Covec) na výstavbu dvou úseků dálnice, která má spojit polskou metropoli s Berlínem. Důvodem bylo, že čínská firma neplatila místním subdodavatelům.
"Jestliže Číňané chtějí zaujmout místo na infrastrukturním trhu v Evropě, musejí se samozřejmě naučit, jak se tady pracuje," řekl k tomu Orlowski
"Dalo by se říci, že si myslí, že tu mohou používat stejné metody, jaké se naučili v Africe," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist