Indie vystřídala Spojené státy v čele žebříčku zemí, odkud pochází nejvíce nevyžádané elektronické pošty. Vyplývá to z analýzy bezpečnostní společnosti Sophos za první čtvrtletí letošního roku.

Podle jejích odhadů počítači v Indii projde nebo v nich vznikne asi 9,3 procenta všech spamů. Na druhém místě jsou USA (8,3 procenta) a na třetím Jižní Korea (5,7 procenta).

Z evropských zemí se nejvýše umístila na šestém místě Itálie (4,9 procenta) a na osmém místě Polsko (3,9 procenta). Česko v tabulce 11 zemí uvedeno není.

Podle technologického poradce Sophos Grahama Cluleyho posunu Indie do čela žebříčku napomohlo rozšíření internetu v zemi. Nezkušení uživatelé se tu rychle stávají obětí těch, kdo spamy šíří. Často také chybí odpovídající zabezpečení před počítačovými viry.

Od prvního čtvrtletí loňského roku prý celkově vzniklo méně spamů. Organizace však upozornila, že zčásti za to může nová strategie spammerů, kteří nevyžádaná reklamní sdělení posílají.

Ti se odklánějí od tradiční elektronické pošty a nevyžádané zprávy častěji šíří prostřednictvím sociálních sítí. Roste zároveň počet sdělení, která místo tradiční reklamy obsahují počítačový program, jenž může poškodit počítač nebo zjistit osobní informace a přístupová hesla.