Pasové kontroly na vnitřních hranicích unie by se měly znovu stát národní záležitostí, vyzývají německý a francouzský ministr vnitra Hans-Peter Friedrich (CSU) a Claude Guéant.
Jihoněmecký list Süddeutsche Zeitung má k dispozici třístránkový dopis obou ministrů ze 17. dubna. V něm údajně chtějí, aby měly národní vlády "možnost zavést znovu hraniční kontroly na vnitřních hranicích na omezenou dobu 30 dní". Státy si přitom mají samy určit, zda jsou splněny předpoklady pro obnovu hranic. Návrh mají příští čtvrtek projednávat ministři vnitra zemí EU na zasedání v Lucemburku.
České ministerstvo zahraničí je proti
České ministerstvo zahraničí dopis ministrů vnitra Francie a Německa rozhodně nevítá. "Jednak podle nás nepříznivě zasahuje do legislativního projednávání schengenského balíčku a jednak obnáší rizika rozvolňování schengenského prostoru jako zóny pro volný pohyb osob,“ řekl pro IHNED.cz tiskový mluvčí ministerstva Vít Kolář.
Kolář upozorňuje, že v schengenském balíčku se v současnosti operuje s možností dočasných kontrol na pět dnů.
Příští týden ve čtvrtek by o návrhu měli jednat unijní ministři vnitra. Avšak mluvčí českého ministerstva Vladimír Řepka pro IHNED.cz uvedl, že o tom nemá vnitro žádné zprávy.
"Oficiálně jsme nedostali žádnou informaci, vše známe zprostředkovaně přes média. Nevíme nyní nic a nebudeme se k věci prozatím vyjadřovat. Ani nemohu potvrdit, že se bude tato věc probírat na radě ministrů. Musíme počkat," řekl Řepka.
Překvapivý krok obou velkých států EU vyvolal příliv afrických běženců do jižní Evropy a skutečnost, že Itálie a Řecko mají s kontrolou svých hranic stále větší problémy. Podle návrhu by státy EU měly možnost ve výjimečných případech jednostranně vypovědět Schengenskou dohodu, která ruší hraniční kontroly na vnitřních hranicích EU.
Protipřistěhovalecká politika
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, kterého čeká tento víkend první kolo prezidentských voleb, tím pokračuje ve své protipřistěhovalecké politice. Sarkozy už několikrát pohrozil, že Francie z takzvaného schengenu vystoupí, a boj proti ilegálnímu přistěhovalectví učinil jedním z úhelných bodů své kampaně.
Berlín však nikdy proti Schengenské dohodě nevystupoval. Podle lidí blízkých německé vládě nejde o Sarkozyho předvolební podporu, spíš zdůraznění názoru, že o hraničním režimu by si státy EU měly rozhodovat samy.
I když o návrhu mají příští čtvrtek jednat ministři vnitra, rozhodnutí lze očekávat nejdříve v červnu, řekl listu zástupce dánského předsednictví.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist